Hvězdárna v Prostějově dostane nový kabát. Návrh vzešel z architektonické soutěže

Foto Krajský úřad Olomouckého kraje

PROSTĚJOV – Hvězdárnu v Prostějově čekají velké změny. Hejtmanství. Olomouckého kraje místo původní staré budovy postaví úplně novou. Vítězný návrh vzešel z architektonické soutěže, kterou vypsal Olomoucký kraj. Nabídne moderní a neotřelé řešení celé stavby.

Ve zmíněné architektonické soutěži zvítězil projekt slovenské architektonické firmy DOXA. Tři mladí architekti z Košic navrhli koncepci nové hvězdárny jako jednoduchý vysoký kvádr se střešní observatoří. Zvýšená atika nové budovy oddělí městský horizont a vytvoří pomyslnou vanu naplněnou hvězdnou oblohou. Stavba podle prvotních odhadů vyjde přibližně na sedmdesát miliónů korun, peníze poskytne Olomoucký kraj. Do díla se řemeslníci pustí v roce 2024. „Jedná se o první architektonickou soutěž podle regulí České komory architektů, kterou Olomoucký kraj za dobu své existence vypsal. Mám radost, že jsem se jako porotce mohl aktivně podílet na volbě vítěze. Vybírali jsme z celkem jedenácti návrhů a nebylo to vůbec jednoduché. Výsledek ale bude stát za to a já už se moc těším na realizaci stavby,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Jsme s vítězným návrhem velmi spokojení a vážíme si toho, že kraj našel odvahu k realizaci projektu. Teď, když máme kolem hvězdárny nové šetrnější pouliční osvětlení, které způsobuje mnohem méně světelného smogu, těšíme se o to víc, až budeme moct na nové hvězdárně lidem ukazovat krásy noční oblohy,“ popsal vedoucí hvězdárny Rudolf Novák.

Od včerejška si lidé můžou v prostějovské hvězdárně prohlédnout nejlepší architektonické návrhy, které se zmiňované soutěže na rekonstrukci budovy účastnily. Na druhém místě se umístila firma Refuel a třetí místo si z architektonické soutěže odnáší Sdružení LBNK architekti – Rudorfer, Schwab, Schwarz.