V Zoo Olomouc se chystají tygří námluvy. Příští rok by mohla přijít na svět koťátka

Foto archiv Zoo Olomouc

OLOMOUC – Pokud se vypravíte do olomoucké zoo, můžete si ve výběhu tygra ussurijského povšimnout zásadní změny. Místo jednoho tygra uvidíte dva. Nebojte se, nejde o žádný trik. Jedná se o chovný pár a chovatelé čekají, až samice přijde do říje. 

Výběh tygra ussurijského v Zoo Olomouc nyní obývá chovný pár, který byl sestaven koncem roku 2013, kdy se dovezl k samici původem ze Zoo Novosibirsk samec z maďarské Zoo Sóstó. Po spojení se na jaře roku 2015 narodila dvě mláďata (samice), která na přelomu let 2016-2017 odcestovala do nových domovů (Dánsko a Švýcarsko). „Jelikož jsme dostali od koordinátora povolení k odchovu a současně došlo k opravě sítí venkovního výběhu, nebránilo dnes už nic jejich spojení. Pobývají tedy ve společném výběhu, čeká se, až samice přijde do říje, oddělují se jen na krmení. Je na nich patrné, že jsou rádi, že jsou po dlouhé době spolu. A nám nezbývá než věřit, že se příští rok dočkáme koťat,“ uvádí Josef Drtil, zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií. 

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Tygry ussurijské chová Zoo Olomouc od roku 1976. Od r. 1993 jsme členy EEP (Evropského záchovného programu). V rámci něj si zahrady mohou zvíře buď darovat, dlouhodobě zapůjčit, nebo vyměnit. Výběr zvířete určuje koordinátor, který s pomocí plemenné knihy dohlíží na to, aby se v jedné zoo při páření nepotkali pokrevně příbuzní jedinci. V Zoo Olomouc se doposud odchovalo 7 jedinců,“ dodává zooložka Jitka Vokurková. V přírodě žijí tygři coby ortodoxní samotáři. Výjimku však dělají v období páření. Nicméně po něm se samec vydává zpět do svého teritoria a péče o koťata připadá pouze samici.

V obýváku má – 45 stupňů

Tato nejmohutnější kočkovitá šelma žije v oblastech, které jsou velmi nehostinné s teplotami v zimním období až – 45 stupňů. Dospělí samci mohou vážit 180-300 kilogramů. Před třeskutou zimou ho jako jediného tygra chrání 5centimetrový tukový polštář v oblasti břicha, místo sněžnic využívá mohutné tlapy. Na lovu tráví mnohdy dlouhé hodiny, ale jen každý desátý útok bývá korunován ulovením kořisti.

Posledních 500 jedinců

Tygr ussurijský, dříve nazývaný také sibiřský, obývá území na ruském Dálném Východě v blízkosti řeky Ussuri. Původně se vyskytoval od Bajkalu až po pobřeží Tichého oceánu. Stovky těchto šelem kdysi obývaly bohaté borové a dubové lesy v Mandžusku, kde dlouho byli v šamanských tradicích uctíváni, což však nezabránilo tomu, aby nebyli loveni. Jeden z císařů dynastie Čching se dokonce chlubil, že jich jen on sám zabil 135. Vážnou hrozbou pro tygry je pytláctví, ale i lesní požáry, nebo těžba dřeva a nerostných surovin. Populace v přírodě je mimo jiné ohrožována nízkou genetickou diverzitou. V přírodě jsou jeho stavy odhadovány na 500–550 jedinců. Ruské a západní ochranářské skupiny utvořily organizaci s názvem Amur Leopard and Tiger Alliance (ALTA), která se má pokusit tygry ussurijské a levharty mandžuské, kteří jsou rovněž ohroženi, zachránit.