Sestra sympatie: Pomůžete Kateřině Petulové z olomoucké fakultky do pražského finále?

Fotografie FN Olomouc

OLOMOUC – Pracuje jako všeobecná sestra na lůžkovém oddělení Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice (FN) Olomouc. Je také edukační sestrou. Pacientům mimo jiné vysvětluje, jak probíhá chemoterapie a transplantace kostní dřeně. Maminka třináctileté dcery svůj volný čas dělí mezi spoustu aktivit a koníčků – od různých sportů až po dobré jídlo. A teď k tomu všemu ještě přidala účast v soutěži Sestra sympatie. Prosím, seznamte se: Kateřina Petulová.

Jak to s účastí usměvavé blondýnky v Sestře sympatie bylo? Přihlásila se sama? „Ale kdepak. To na mě ušily holky z oddělení,“ směje se. Nejdřív si prý myslela, že si z ní kolegyně dělají legraci, ale nedělaly. Pro Kateřinu, která je všeobecná sestra, je Hemato-onkologická klinika druhým pracovištěm ve FN Olomouc. Před narozením dcery pracovala na Onkologickéklinice.

 Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Diagnózy, s nimiž se musejí vyrovnat pacienti obou klinik, bývají leckdy fatální. Stres a tíseň pak může dopadat také na personál. To potvrzuje i Kateřina Petulová. „Nejtěžší je pro nás vyrovnat se s onemocněním u mladých lidí nebo u maminek s malými dětmi. Mluvíme o tom, probíráme to. Nedávno jsme například byly na pohřbu mladé maminky, která se u nás léčila dva roky. Byla po transplantaci, vrátila se ale ve zhoršeném stavu, šla na druhou transplantaci a ani ta bohužel nepomohla. Tak to jsme obrečely,“ přiznává. Přestože se snaží zachovat si profesionální odstup, někdy se to nedaří. „Je to pro nás o to horší, že na našem oddělení bývají pacienti měsíc a déle. To se potom odstup udržuje těžko. Máme tak dost času, abychom se seznámili. Často o nich víme víc, než víme o svých vlastních kamarádech,“ otevřeně popisuje neveselou stránku své profese. 

O to důležitější je pak pro ni relaxace. Co jí pomáhá načerpat nové síly a oprostit se od nepříjemných myšlenek? „Sportuji. Běhám, hraju volejbal, občas plavu. Nedávno jsme s kamarádkami začaly s otužováním,“ vyjmenovává některé své aktivity. Má taky ráda dobré jídlo. „Znám snad všechny restaurace a kavárny ve městě. Když někdo potřebuje vzít známého na dobrou večeři, umím jim doporučit. Mám prostě jídlo ráda a zkouším ráda nové věci.Ráda i vařím,  zvlášť když dcera odmítla chodit do jídelny, ale ráda se nechám i pohostit,“ zmiňuje svou další zálibu a nezastírá, že zvládnout všechny své mimopracovní aktivity jí pomáhá i směnný provoz.

Na své kolegyně a celý kolektiv nedá dopustit. „Jedna druhou tady nutně potřebujeme, musíme se podporovat. Tady to snad ani nejde jinak. Jak hemato-onkolige, tak onkologie, kde jsem pracovala dřív, jsou obory, díky kterým si víc vážím života. Mám k životu větší pokoru. To ale neznamená, že si s pacienty neužijeme legraci. Naopak, nasmějeme se víc než dost, bez nějaké radosti by to rozhodně nešlo,“ podotýká Kateřina Petulová. Jak kolegiální a soudržná je parta na oddělení, dokládá i dárek, který dostala ke čtyřicátinám. „Holky na mě ušily seskok padákem, aniž by věděly, že se bojím výšek! Ale já jsem pro každou srandu, tak mi věřily a dodávaly sílu, abych to nevzdala. A já to nakonec dala, ačkoliv jsem byla hodně vystresovaná. Teď, s odstupem jsem jim nesmírně vděčná za nepopsatelný zážitek, na který velmi ráda vzpomínám. Něco takového jsem letos potřebovala. Byl to těžký rok,“ dodává.

Může to znít jako fráze, ale Kateřina Petulová svou práci vnímá jako poslání. „Musí to tak být, musíte ji dělat srdcem. Je strašně znát, když ji srdcem neděláte. Pacienti jsou na to pochopitelně velmi citliví. Občas si taky postěžují, že někde měli špatné zkušenosti. Takovou zpětnou vazbu považuji za důležitou. Je nutné pacientů naslouchat. To platí pro všechny kliniky, ale pro naši  obzvlášť,“ zdůrazňuje všeobecná sestra.

Jak hlasovat

Kateřina Petulová je jednou z 23 sester, které postoupily do semifinále soutěže Sestra sympatie . Do finálového kola, které se uskuteční 24. února 2023 v rámci 11. reprezentačního plesu sester – Sestry na sál! v pražském paláci Žofín, postupuje dvanáct žen. Pokud chcete Kateřině Petulové  pomoci k účasti ve finále, pošlete, prosím, SMS ve tvaru SESTRAmezeraSYMPATIEmezera6  (můžete užívat velká i malá písmena) na telefonní číslo 903 09 06. Hlasovat můžete do 31. prosince.

Cílem soutěže je zviditelnění mimořádně náročné, zodpovědné a záslužné práce všeobecných sester a poděkování za ni. Fakultní nemocnice Olomouc přitom má v anketě Sestra sympatie na co navazovat, neboť v roce 2019 se finálového klání díky výsledkům hlasování zúčastnily hned dvě sestřičky: Marie Růžičková z III. interní kliniky a Naďa Sléhová z I. chirurgické kliniky. Do semifinálového kola se navíc dostala Kateřina Burešová z I. interní kliniky – kardiologické. Velký úspěch také na konci dubna zaznamenala vrchní sestra I. interní kliniky Dagmar Hetclová, když v soutěži Sestra roku veřejnost hlasováním rozhodla, že získá titul Sestra mého srdce a v hlavní soutěži v kategorii Sestra v managementu a vzdělávání skončila na druhém místě.