Meteorologové varují před silnou námrazou. Mrazy vystřídá déšť

Ilustrační foto Pixabay.com

OLOMOUCKÝ KRAJ – Možná jste se už začali těšit na bílé Vánoce. Bohužel tomu tak nebude. Na Vánoce se má hodně oteplit, ještě předtím nám však počasí může způsobit nejednu nepříjemnost. Meteorologové vydali pro tento a zítřejší den několik výstrah.

Pro celý Olomoucký kraj je vydaná výstraha před možnou tvorbou silné námrazy, její vrstva může být větší než 3 centimetry. Výstraha platí až do středeční půlnoci. Silná námraza může lámat větve, stromy a stožáry elektrických vedení, může trhat dráty elektrických vedení a komunikačních rozvodů, způsobit výpadky elektřiny a zásobování. Zejména při oblevě můžou padající kusy námrazy způsobit úraz. Doporučuje se nepohybovat se a neparkovat pod stromy, stožáry a elektrickými dráty. 

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Do zítřejších 13 hodin se můžou kvůli větru tvořit sněhové jazyky, zejména ve vyšších polohách má foukat čerstvý až silný nárazový vítr. Sněhové jazyky mohou zhoršovat sjízdnost silnic, meteorologové doporučují řidičům sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Od dnešních od 18 hodin do zítřejší 3 hodiny ráno se může při mrznoucím dešti a mrholení tvořit slabá ledovka, starší a méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven a řidiči by měli jezdit velmi opatrně.

Ve středu počítejte s tím, že začne pršet. Teploty se budou postupně šplhat vzhůru, například v pátek by teploměr mohl ukázat až 8 stupňů.

Výstražná mapa Českého hydrometeorologického ústavu