Začínající i stávající chovatelé včel mohu žádat kraj o finanční podporu

Ilustrační foto Pixabay.com

OLOMOUCKÝ KRAJ – Olomoucký kraj i v letošním roce podpoří včelaře. Mezi začínající i stávající chovatele rozdělí půl milionu korun. Cílem dotačního programu je rozvoj včelařského oboru a zajištění kvalitních podmínek pro chov včel.

Olomoucký kraj i letos finančně podpoří začínající i stávající chovatele včel. V rámci dotačního programu rozdělí celkem půl milionu korun. „Včely jsou důležitá součást ekosystému, proto dlouhodobě podporujeme stávající i začínající včelaře, aby byla péče o včely zajištěna i v následujících letech. Začínající včelaři mohou z finančních prostředků zakoupit například včelí královny nebo oddělky včel, peníze mohou využít také na základní vybavení včetně kompletně nových úlů s oddělitelným zasíťovaným dnem,“ popsal Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Maximální výše dotace na včelaře poskytována na jednu akci je deset tisíc korun, minimální pět tisíc korun. Žadatelé budou muset uhradit z vlastních zdrojů nejméně polovinu nákladů a musí splnit ještě jednu podmínku. „Pro začínající včelaře platí zásada, že před začátkem tohoto roku nevlastnili žádná včelstva. Ti stávající jich mohou mít maximálně patnáct. Nechceme způsobit žádné převčelení, preferujeme tak kvalitu nad kvantitou,“ doplnil radní Šmída.

Včelaři mohou své žádosti podávat od 23. ledna do 10. února, o poskytnutí dotace rozhodne Rada Olomouckého kraje. Další informace a potřebné formuláře najdete na webu krajského úřadu.