Po Přerově na sdíleném kole. Služba začne ve městě fungovat v létě

Ilustrační foto

PŘEROV – Sdílená jízdní kola by se ve druhém pololetí roku měla stát součástí přerovských ulic. Ve městě a jeho místních částech se objeví 140 speciálně označených kol, které bude možné zaparkovat na čtyřiceti místech. Zkušební provoz má trvat rok a půl.

V červenci se v přerovských ulicích objeví 140 speciálně označených sdílených kol, která by měla Přerovanům usnadnit pohyb po městě. „Provozovatel této novinky nám dodá nejen kola, ale i aplikaci podporující provoz systému sdílení. Služba by měla přinést Přerovanům možnost se rychle, levně, a především ekologicky přemísťovat po městě,“ konstatoval náměstek primátora pro dopravu Tomáš Navrátil. Systém už běžně funguje například v Olomouci nebo v Prostějově.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Půjčení kola na prvních 15 minut bude zdarma, město coby objednatel uhradí provozovateli poplatek ve výši 25 korun za každou jednu výpůjčku. Za následujících 30 minut a každou další půlhodinu uživatel zaplatí 25 korun – podle zkušeností z jiných měst ale obvykle cyklistům čtvrt hodina k přiblížení stačí. Podle primátora města Petra Vrány bude systém natolik důmyslný, aby si dokázal poradit i s neukázněnými cyklisty, kteří by chtěli kola nechávat „pohozené“ mimo stojany – takový přístup by totiž pro ně znamenal sankci.

Zkušební provoz potrvá od letošního července do prosince roku 2024. Cena za službu se bude odvíjet od počtu výpůjček, město by za ni mohlo zaplatit maximálně 5 milionů korun. Radní tento týden schválili zadání veřejné zakázky formou koncesního řízení.

Stojany na sdílená kola se objeví samozřejmě na frekventovaných místech města, ale také u prodejen v místních částech. Stojany by měly být umístěny v těchto lokalitách: 

Nádraží – stávající stojany; Náměstí TGM – u Blažkova domu; U kašny Pod Valy; Bratrská – magistrát; Železniční poliklinika; Památník – hradby; Přerovský bazén; Předmostí – ZŠ J. A. Komenského; Předmostí – u pošty; Velká Dlážka – u Hrušky; MŠ Na Odpoledni; Michalov – Bezručova; Výstaviště – z boku pekárny Racek; Meopta + Nemocnice; ZŠ Trávník, obchodní centrum Trumf; Tenis – u lávky/u kurtů; ZŠ Želatovská, ulice Klivarova; Smetanova – magistrát; Hřbitov 1 – před hotelem Zimní stadion; Hřbitov 2 – 9. května – stávající stojan u brány; Gymnázium Jana Blahoslava – před střední pedagogickou školou; Gymnázium Jakuba Škody – před průmyslovkou; Laguna – skatepark; Přerovské strojírny;, Jižní čtvrť – Hruška; Obchodní centrum – Kaufland Želatovská; Obchodní centrum – Kaufland Lipnická; Malé Tesco/Albert/ZUŠ Bedřicha Kozánka; Galerie Přerov – před poliklinikou MENS; Optická – u Hrušky; Popovice; Kozlovice; Újezdec; Lověšice; Henčlov; Dluhonice; Žeravice; Čekyně; Penčice; Vinary.

„Cyklostojany budou sloužit nejen cyklistům, kteří využívají sdílená kola, ale také ostatním kolařům, kteří mohou své kolo do stojanu bezplatně odložit. Rozšíříme tímto služby pro všechny cyklisty,“ podotkl náměstek Vladimír Lichnovský.