Známe program letošních Klášterek. 17 koncertů se uskuteční na 13 pozoruhodných místech Jeseníků

Houslista Pavel Šporcl
Pavel Šporcl, foto Vojtěch Vlk

JESENÍKY – Na 13 pozoruhodných míst v Jeseníkách a okolí se vydá letošní 17. ročník festivalu Klášterní hudebni slavností se 17 koncerty. Novinkou bude prolog festival v Mikulově v Jihomoravském kraji, partnerském městě Šumperka a také bohatý doprovodný program.

Hlavní část festivalu Klášterní hudební slavnosti začíná v Šumperku 10. června. Letošní novinkou je však prolog, který se uskuteční 14. května v Mikulově na hranicích s Rakouskem, partnerském městě Šumperka. „Přestože hlavní část Klášterek zahájíme v Šumperku 10. června večerem k poctě místního rodáka Leo Slezaka, připravili jsme na 14. května PROLOG festivalu, a to do Mikulova. Do partnerského města Šumperku zveme fenomenální českou klarinetistku Annu Paulovou. Její koncert bude zároveň součástí Slavností města Mikulov,“ říká ředitel festivalu Roman Janků.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Letošní 17. ročník festivalu má pro vás připraveno 17 koncertů. Jeho podtitulem se stala Inspirace Vídní a vzpomínat se bude na rodáka ze Šumperka Leo Slezaka. Výročí 150 let od jeho narození přímo vybízí k přípravě doprovodného programu. Od 25. května do konce září tak bude ve Vlastivědném muzeu Šumperk otevřena výstava o tomto slavném tenoristovi, sólistovi Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku, kterou 8. června doplní přednáška Michaely Kollerové. Na architektonickou podobnost města Šumperk s Vídní pak poukáže série komentovaných prohlídek Po stopách Malé Vídně, jimiž mohou diváci obohatit svůj festivalový program.

Program láká na hvězdná jména

K odkazu Leo Slezaka se festival vrátí hned několika pěveckými koncerty – Adam Plachetka v Šumperku, Andělské hlasy v Bílé Vodě, Il Castrato v Maršíkově, Pocta Hortensii von Zierotin v Bludově či Hudba z kůru v Bruntále. V programu nebudou chybět komorní koncerty jako Soaré s kytarovým duem v Bruntálu, Rozjímání v klášteru Na Hedeči, Kouzlo kytary Lubomíra Brabce v Karlově Studánce, Božské housle Pavla Šporcla v Šumperku či Barokní trojhvězdí v Rapotíně.

Na vlně tance a vídeňské noblesy

Na vlnu tance i vídeňské noblesy diváky naladí večery Když Vídeň tančila valčík v Jeseníku, Akordeon Live v Tančírně v Račím údolí, Obrázky z výstavy ve Šternberku, Haydn & Kraft v Loučné nad Desnou, Mezi proudy s Cello Republic v Šumperku, Nechte trubky znít PBTetu ve Šternberku či závěrečný koncert 30. září s podtitulem Vídeň, Praha, Šumperk v Šumperku.

Přehled všech 17 koncertů, prologu i doprovodných akcí najdete na webu, kde je zdarma ke stažení a kde lze také online rezervovat vstupenky.

Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Je největší a jediný svého druhu, který se v dané lokalitě v období letních měsíců koná. Výrazem uznání a podpory projektu je záštita ministra kultury v roce 2023, a také dlouhodobá záštita hejtmana Olomouckého kraje.

Program festivalu Klášterní hudební slavnosti