
ŠTERNBERK – Nemocnice AGEL Šternberk včera slavnostně otevřela zcela nové pracoviště magnetické rezonance, které vzniklo v budově bývalé prádelny. Díky novému pracovišti se zkrátí čekací doby na toto vyšetření v celém regionu.
Vyšetření magnetickou rezonancí je nyní přístupnější pacientům ze severovýchodní části Olomouckého kraje. Nové pracoviště se nachází v budově H Nemocnice AGEL Šternberk, v prostorách, které v minulosti sloužily jako zázemí prádelny a údržby. V budově už je zrekonstruovaná lékárna a pacienti i zaměstnanci tu teď taky najdou taky kantýnu. Nová magnetická rezonance bude pacientům k dispozici od dubna a ze začátku bude moci nabídnout velmi příznivé objednací termíny. „Pacienti, kteří se k nám budou moci objednávat od dubna, budou k vyšetření pozváni prakticky ihned. Očekáváme, že na MRI vyšetříme okolo 2 tisíc pacientů za rok a ulevíme tak i sousedním zdravotnickým zařízením. A celkově se tak zkrátí čekací lhůty v celém regionu,“ míní Jindřiška Judasová, primářka radiodiagnostického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.
Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Vyšetření mozku, páteře, velkých kloubů a vnitřních orgánů
Magnetická rezonance (MRI) je velmi moderní vyšetření, které nepracuje na principu rentgenového záření, ale využívá velmi silného magnetického pole. Jedná se o bezpečné vyšetření, které dokáže zobrazit vyšetřovanou lokalitu do nejmenších detailů. „Předností přístroje je vysoká kvalita zobrazených skenů a pokročilý software s nastavenými protokoly, který pomáhá rentgenovým laborantům v kvalitním zobrazením vyšetřované lokality,“ primářka Jindřiška Judasová. Kromě vyšetření mozku a páteře se magnetická rezonance využívá také pro vyšetření velkých kloubů, hlavně ramen a kolen, dále jater, slinivky, ledvin, prostaty, ale také žlučových a pankreatických vývodů.
Stavební práce tu byly zahájeny na podzim roku 2021 a trvaly téměř rok, pak došlo na instalaci přístrojů. Vnitřní prostory budovy jsou bezbariérové, a pokud jde o ekologii a udržitelnost, objekt má takzvanou zelenou střechu, je zateplený, disponuje rekuperací vzduchu a v plášti budovy jsou i budky pro rorýse a netopýry, vše tedy odpovídá nejnovějším trendům. Stavební úpravy a investice do vybavení a přístrojových technologií si v součtu vyžádaly téměř 60 milionů korun, z toho zhruba 34 milionů zaplatil Olomoucký kraj. “Zajištění moderní a dostupné lékařské péče je jedním z hlavních úkolů, které si hejtmanství vytyčilo, a já jsem moc rád, že se nám ho daří naplňovat,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.