Premiéra majestátní plachetnice i jízdy historického vlaku. Výstava For Model se koná už tento týden

Model plachetnice
Fotky Výstaviště Flora Olomouc a České dráhy

OLOMOUC – Již tento pátek začíná na olomouckém výstavišti jedna z největších tuzemských akcí zaměřená na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. Vůbec poprvé bude k vidění téměř třímetrový model francouzské majestátní plachetnice Le Fleuron s 64 děly, a to právě na výstavě. Poprvé u příležitosti konání výstavy se budete  také moci letos svézt historickými vlaky.

For Model je jednou z největších tuzemských akcí zaměřenou na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. Návštěvníci budou moci po tři dny obdivovat fascinující díla i sbírky desítek vystavovatelů a sběratelů. Od pátku 17. do neděle 19. března bude téměř třímetrový model francouzské majestátní plachetnice spolu s řadou dalších modelů vystaven v pavilonu A Výstaviště flora Olomouc, zážitky však na návštěvníky letošního 21. ročníku oblíbené interaktivní výstavy čekají i na dalších místech. Pavilon E bude patřit železničním modelářům a jen pár kroků od olomouckého výstaviště budou v sobotu 18. března zastavovat historické vlaky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Model plachetnice kombinuje moderní technologie i poctivou ruční práci

Organizátoři lákají na propracovaný model francouzské plachetnice Le Fleuron z 18. století. Petr Šebesta z Klubu lodních modelářů Olomouc věnoval práci na modelu zhruba tři tisíce hodin času, na třicet kilogramů těžké lodi nechybí ani funkční kanony, zlacené zdobení, osvětlení kajuty či dobový nábytek. „Pracoval jsem na ní každý den alespoň tři hodiny. O víkendech samozřejmě mnohem více, také na to padla moje dovolená. Modelařina mě ale nabíjí, je to má droga,“ popisuje Petr Šebesta. Svému koníčku se Petr Šebesta věnuje už padesát let. Do stavby plachetnice, jež bude mít na výstavě For Model 2023 premiéru, ovšem zapojil i moderní technologie.

„Okna na zádi jsou vypálená laserem do překližky, kanony jsou z 3D tiskárny. To jsou ale jen detaily, jako celek je loď poctivá ruční práce. Například jen na lanoví jsem potřeboval 400 metrů provázku a je v něm 450 kladek, zlacené ozdoby jsou stejně jako postavy námořníků z moduritu,“ popisuje modelář. Plachetnice je dlouhá zhruba dva a půl metru, na výšku měří bezmála dva metry. Děl má nový model přesně podle předlohy 64, osm z nich je funkčních – dokáží díky dálkovému ovládání odpálit malé nálože se střelným prachem. Dohromady pak Petr Šebesta na letošní 21. ročník výstavy For Model doveze hned tři majestátní modely starých plachetnic, všechny o délce kolem dvou a půl metru.

V sobotu se svezete historickými motoráčky „Hurvínek“

Poprvé u příležitosti konání výstavy For Model se lidé budou moci letos poprvé svézt historickými vlaky. Díky partnerství mezi Výstavištěm Flora Olomouc a Českými drahami vyjedou v sobotu 18. března mezi olomouckým hlavním nádražím a městskou částí Řepčín historické soupravy sestavené z legendárních motoráčků „Hurvínek“. Budou zastavovat i na zastávce Olomouc – město a zastávce Olomouc – Nová Ulice, kterou od interaktivní výstavy For Model dělí jen pár kroků. Jízdní řád historických vlaků přinášíme pod článkem. Za jednosměrné jízdné zaplatí dospělí od 15 let 70 korun a děti od 6 do 15 let 40 korun. Jízdenky bude prodávat personál vlaku před odjezdem. Kromě jízd zvláštních vlaků a samotné výstavy For Model 2023 bude pro milovníky železnice v sobotu otevřený také olomoucký depozitář ČD Muzea. A to od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Vstupné činí 50 korun pro dospělé a 25 korun pro děti od 6 do 15 let, seniory od 65 let a držitele průkazů ZTP a ZTP/P.

Model plachetnice

Historický vlak Hurvínek