Nový mamograf v olomoucké fakultce ženským prsa nerozmačká

Mamograf
Foto FN Olomouc

OLOMOUC – Dobrá zpráva přichází z Fakultní nemocnice (FN) Olomouc. Nový moderní mamograf, který nemocnice pořídila, nabízí kvalitní vyšetření. Stejně tak je pro pacientky důležité, že nový přístroj umožňuje ženám, aby si samy řídily vyšetření a upravily si míru stlačení prsou.

Jeden z nejmodernějších mamografů, které jsou v současnosti celosvětově k mání, pořídilo pro své klientky Oddělení mamární diagnostiky Fakultní nemocnice Olomouc. Přístroj může být v některých případech alternativou k magnetické rezonanci, na níž se poměrně dlouho čeká a není každému příjemná. A v neposlední řadě je jeho velkou výhodou i ta skutečnost, že citlivější pacientky budou mít v dohledné době po dovybavení systému možnost samy si řídit průběh vyšetření a míru stlačení prsou během něj. „Nově pořízený přístroj je jedním z nejlepších na trhu, bez nadsázky můžeme hovořit o světové úrovni v technickém vybavení. Našemu pracovišti nabízí novou diagnostickou metodu v podobě kontrastního vyšetření, velkou výhodou je i možnost 3D vyšetření bez navýšení dávky záření. Náš personál i klientky však ocení také vysoký komfort vyšetření, například nejtenčí detektor usnadňující práci s obézními či handicapovaným pacientkami,“ chválí novou technickou investici vedoucí lékařka Oddělení mamární diagnostiky FN Olomouc Lucia Veverková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

V případě diagnostikovaného nádoru je kvůli vyloučení dalších ložisek v okolí nebo v druhém prsu v některých případech využívána magnetická rezonance. Ta může být nevhodná u klientek, které trpí klaustrofobií nebo mají kontraindikaci pro její provedení. „Díky novému přístroji nyní můžeme těmto ženám nabídnout i alternativu v podobě kontrastní mamografie. Ta je navíc rychlejší a lze ji provést prakticky hned, nemusí se tedy objednávat termín s delší čekací dobou,” upřesňuje Lucia Veverková. Předností moderního přístroje je rovněž software s umělou inteligencí na hodnocení mamografických snímků. To doposud standardně dělali dva lékaři, nyní do procesu vstupuje právě i umělá inteligence, která dokáže s velkou spolehlivostí vyčlenit negativní nálezy.

Méně nepříjemných pocitů

Nový mamograf je také vybaven systémem asistované komprese, díky kterému si ženy mohou navolit míru stlačení samy, což je velmi žádoucí zejména u těch, jejichž prsa jsou citlivější a vyšetření by pro ně mohlo být nepříjemné. „Tuto funkcionalitu zprovozníme ve spolupráci s dodavatelskou firmou během letošního jara,“ poznamenává vedoucí lékařka Veverková. A nepřímo tak navazuje na to, co je nejen u mamografického vyšetření tím zásadním – totiž lidskost, individuální přístup ke klientům a komunikace s nimi včetně schopnosti vyjít vstříc jejich potřebám.

Pokud máte doporučení, vyšetření hradí vaše zdravotní pojišťovna. Ženy ve věku od 45 let mají mamografické vyšetření hrazené jednou za dva roky ze zdravotního pojištění. Cena mamografického vyšetření pro samoplátkyně je 780 korun, V tom případě nepotřebujete k vyšetření žádanku od lékaře.