Dezinformace vs. fakta: Opravdu chce česká vláda „otrávit“ občany ukrajinským obilím, aby splnila „unijní závazky“?

Zdroj: Pexels/Dina Nasyrova

ČESKO – Není dne, aby uživatelé českých sociálních sítí neobjevili nějaké zaručené pravdy, které jsou nám ale záměrně tajeny. Nejnovějším hitem je pak ukrajinské obilí. Jeho dovoz totiž již několik evropských zemí (včetně Slovenska, Polska či Maďarska) zakázalo. Ačkoliv důvod je nepochybně pro někoho překvapující (obilí je moc levné, a tak by ohrozilo lokální zemědělce, byť by mohlo zlevnit i jinak aktuálně značně předražené potraviny), dezinformační scéna si je jistá tím, že problém je někde jinde – tedy v pesticidech. Přesto česká vláda zatím o zákazu dovozu obilí z Ukrajiny neuvažuje, a tak je „jasné“, že za tím bude „něco víc“…

Jaká jsou fakta?

Všechny zmiňované země skutečně zakázaly dovoz ukrajinského obilí. Konkrétně Slovensko tak učinilo kvůli tlaku tamních zemědělců. Ti po zákazu volali proto, aby nedošlo k dalšímu snižování cen na trhu, obávali se totiž právě přísunu poměrně velkého množství obilí z Ukrajiny, to je totiž levnější. Stejně jako třeba některé z Ukrajiny dovážené ovoce, zelenina, cukr, med ad. I to tedy na Slovensku zakázali. Od tohoto kroku si slovenská vláda slibuje ochranu domácích zemědělců – a tento motivační faktor stojí i za zákazem dovozu obilí z Ukrajiny v dalších zemích. Je pak namístě dodat, že konkrétně slovenský zákaz se netýká vajec a masa, těch má totiž země nedostatek. A tak je z Ukrajiny bude dovážet dál.

Pesticidy!

České sociální sítě (a weby typu Parlamentních listů) však nežijí tím, že dovoz produktů z Ukrajiny může do jisté míry vést ke zlevnění mnoha typů zboží (což by měly, vzhledem k tomu, že v posledních měsících jejich uživatelé mnohdy nedělají nic jiného, než si stěžují na „drahotu“), ale tím, že Česko musí plnit „tajné“ unijní závazky spočívající v dovozu nekvalitního (či přímo nebezpečného) obilí z Ukrajiny. To pak údajně způsobí, že obilí české – a kvalitnější – budeme s klidem vyhazovat. A kde že se vzala ona teze o kvalitě?

Na Slovensku byly v jednom vzorku ukrajinského obilí objeveny zakázané pesticidy. Ačkoliv se jednalo o jediný případ, dostalo se mu skutečně masivní pozornosti (paradoxně větší než výše popsané diskusi o konkurenceschopnosti zemědělců). Podle dalších testů v soukromé laboratoři sice následné produkty vyrobené z tohoto obilí nevykazovaly žádné nebezpečné koncentrace škodlivin, slovenské ministerstvo zemědělství trvá na kompletní likvidaci celé 1,5tunové dodávky. Shoda na tomto však nepanuje.

A co Česko?

Dle slov ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) zatím Česko žádný zákaz dovozu ukrajinského obilí nechystá. Mj. i proto, že takto jednostranné řešení je v rámci evropského společenství nepřijatelné. I proto se o této problematice bude na půdě EU v nejbližších dnech jednat s cílem dojít k nějakému koncepčnímu řešení situace.

Je však zároveň nutné zdůraznit, že po případu ze Slovenska byly i v Česku posíleny kontroly obilí z Ukrajiny. „Ochrana zdraví českých občanů je pro mě absolutní priorita, proto v intenzivních kontrolách budeme nadále pokračovat a v případě pozitivního nálezu budeme likvidovat celé zásilky,“ uvedl pak přímo Nekula.