Spisovatele Michala Viewegha netřeba představovat, jeho knihy nebo filmy, které podle nich byly natočeny, zná téměř každý. Bavili jsme se o tom, jak se mu žije s jeho novou partnerkou Olenou, o knize, která mu vyjde v květnu, i o tom, že už píše nový román: jakousi variaci na Účastníky zájezdu. Zdá se, že po těžkém období, kdy věhlasnému spisovateli praskla aorta, rozpadla se mu rodina, rozešel se s bývalým nakladatelem a navždy ho opustil tatínek, znovu zažívá radostné časy.
Máte novou lásku, která vás inspirovala k napsání knihy, jež vyjde v květnu. Můžete román a zároveň i okolnosti jeho vzniku představit, prosím?
Nelze si nevšimnout, že od začátku své spisovatelské kariéry píšu částečně autobiograficky – ne vždy, nicméně často. Nová kniha s názvem Small Gatsby a Carmen z Chodoriva je ten případ: ubytoval jsem Ukrajinku a po čase jsem se do ní zamiloval.
Jak se vám s paní Olenou a jejím malým synem Sašou v „mezinárodním partnerství“ žije?
Většinou moc hezky. Olena je bez nadsázky dar z nebe. Pánbůh mi možná splatit dluh za utrpení způsobené prasklou aortou. Klíčovou výhodou je, že Olena mluví skvěle česky – a že i Saša mluví už slušně.
Když se vaše partnerka dozvěděla, že ji u sebe ubytoval slavný spisovatel, jak na to reagovala?
Ona to na začátku nevěděla a mně připadalo trapné to zmiňovat. Řekla jí to myslím až ta paní, u které bydlela přede mnou: Víš, že ses nastěhovala ke známému spisovateli? Teprve pak si mě Olena našla na Googlu.
Četla nějakou vaši knihu?
Do té doby samozřejmě ne. Později přelouskala Báječná léta pod psa a snad i Román pro ženy, ale i když mluví slušně, číst česky je pro ni těžké. Viděla už ovšem snad všechny filmy natočené podle mých knih , resp. v případě Svaté čtveřice podle mého scénáře.
Co na filmy říkala?
Nejvíc se jí líbil Román pro ženy a Báječná léta, u Andělů všedního dne jsme si dokonce společně poplakali. Svatá čtveřice ji jakožto cudnou ženu věřící v Boha příslušně vyděsila, ale vysvětlil jsem jí, že to není film o bezuzdné chlípnosti, ale film o lásce – v různých jejích podobách.
Od března píšete apolitické sloupky pro IDnes, jak se vám zatím daří hledat dostatečně nevšední a
zároveň vděčné náměty?
A navíc nestačí jen najít čtenářsky vděčné téma, ale ještě to musí mít přesně 2900 znaků, a kromě toho to nemá být o politice… Hlavně jsem ale v jednom z prvních sloupků prozradil vztah s vdanou Ukrajinkou, které jsem poskytl azyl, takže jsem samozřejmě pobouřil různé abstraktní moralisty, kteří sice žádnou mladou, hezkou a vdanou ukrajinskou uprchlici neubytovali, ale kdyby tak učinili, rozhodně by se do ní nezamilovali… No, občas je to oříšek. Beru to jako profesní výzvu.
A co námět na novou knihu nebo scénář?
Nějaké scénáře snad vzniknou, ale uvidíme. S jistotou mohu mluvit jen o výše zmíněném chystaném románu, který vyjde už v květnu. A ještě mohu prozradit, že už píšu i román nový – jakési Účastníky zájezdu II. Nepůjde ovšem o tradiční turistický zájezd, nýbrž o výjezdní firemní karnevalový teambuilding…
Jaká vaše kniha má největší ohlas v zahraničí?
Báječná léta, Výchova dívek, Mafie v Praze – ale to trochu odhaduji.
Kdo z vašich českých nebo zahraničních kolegů vás teď baví?
Teď právě se těžce prokousávám románem Jade Changové Wangovi versus svět.
Co máte v plánu na další měsíce pravděpodobně báječného roku 2023, ať už v soukromém či pracovním životě?
Od prosince 2012 , kdy mi praskla aorta a málem jsem umřel, už moc neplánuji. Připomínám si známou moudrost Chceš-li rozesmát Boha, seznam ho se svými plány…
Kam letos pojedete na dovolenou?
Letošní dovolenou snad ještě plánovat mohu… Snažím se svou otcovskou i partnerskou přízeň – jakož samozřejmě i své omezené peníze – rozdělovat pokud možno spravedlivě. Loni jsem byl s nejstarší dcerou, zeťem a vnukem na Korfu, letos v létě jedu s oběma mladšími dcerkami na Sardinii. Olena a Saša to jakožto ukrajinští uprchlíci mají s cestováním do ciziny příšerně komplikované, takže je nejspíš vezmu někam na Moravu.