Michal Viewegh znovu zažívá radostné časy

Michal Viewegh. Zdroj: wikimediacommons.org

Spisovatele Michala Viewegha netřeba představovat, jeho knihy nebo filmy, které podle nich byly natočeny, zná téměř každý. Bavili jsme se o tom, jak se mu žije s jeho novou partnerkou Olenou, o knize, která mu vyjde v květnu, i o tom, že už píše nový román: jakousi variaci na Účastníky zájezdu. Zdá se, že po těžkém období, kdy věhlasnému spisovateli praskla aorta, rozpadla se mu rodina, rozešel se s bývalým nakladatelem a navždy ho opustil tatínek, znovu zažívá radostné časy.

Máte novou lásku, která vás inspirovala k napsání knihy, jež vyjde v květnu. Můžete román a zároveň i okolnosti jeho vzniku představit, prosím?

Nelze si nevšimnout, že od začátku své spisovatelské kariéry píšu částečně autobiograficky – ne vždy, nicméně často. Nová kniha s názvem Small Gatsby a Carmen z Chodoriva je ten případ: ubytoval jsem Ukrajinku a po čase jsem se do ní zamiloval.

Jak se vám s paní Olenou a jejím malým synem Sašou v „mezinárodním partnerství“ žije?

Většinou moc hezky. Olena je bez nadsázky dar z nebe. Pánbůh mi možná splatit dluh za utrpení způsobené prasklou aortou. Klíčovou výhodou je, že Olena mluví skvěle česky – a že i Saša mluví už slušně.

Když se vaše partnerka dozvěděla, že ji u sebe ubytoval slavný spisovatel, jak na to reagovala?

Ona to na začátku nevěděla a mně připadalo trapné to zmiňovat.  Řekla jí to myslím až ta paní, u které bydlela přede mnou: Víš, že ses nastěhovala ke známému spisovateli? Teprve pak si mě Olena našla na Googlu.

Četla nějakou vaši knihu?

Do té doby samozřejmě ne. Později přelouskala Báječná léta pod psa a snad i Román pro ženy, ale i když mluví slušně, číst česky je pro ni těžké. Viděla už ovšem snad všechny filmy natočené podle mých knih , resp. v případě Svaté čtveřice podle mého scénáře.

Co na filmy říkala?

Nejvíc se jí líbil Román pro ženy a Báječná léta, u Andělů všedního dne jsme si dokonce společně poplakali. Svatá čtveřice ji jakožto cudnou ženu věřící v Boha příslušně vyděsila, ale vysvětlil jsem jí, že to není film o bezuzdné chlípnosti, ale film o lásce – v různých jejích podobách.

Od března píšete apolitické sloupky pro IDnes, jak se vám zatím daří hledat dostatečně nevšední a
zároveň vděčné náměty?

A navíc nestačí jen najít čtenářsky vděčné téma, ale ještě to musí mít přesně 2900 znaků, a kromě toho to nemá být o politice… Hlavně jsem ale v jednom z prvních sloupků prozradil vztah s vdanou Ukrajinkou, které jsem poskytl azyl,  takže jsem samozřejmě pobouřil různé abstraktní moralisty, kteří sice  žádnou mladou, hezkou a vdanou ukrajinskou uprchlici neubytovali, ale kdyby tak učinili, rozhodně by se do ní nezamilovali… No,  občas je to oříšek. Beru to jako profesní výzvu.

A co námět na novou knihu nebo scénář?

Nějaké scénáře snad vzniknou, ale uvidíme. S jistotou mohu mluvit jen o výše zmíněném chystaném románu, který vyjde už v květnu. A ještě mohu prozradit, že už píšu i román nový – jakési Účastníky zájezdu II.  Nepůjde ovšem o tradiční turistický zájezd, nýbrž o výjezdní firemní karnevalový teambuilding…

Jaká vaše kniha má největší ohlas v zahraničí?

Báječná léta, Výchova dívek, Mafie v Praze  – ale to trochu odhaduji.

Kdo z vašich českých nebo zahraničních kolegů vás teď baví?

Teď právě se těžce prokousávám románem Jade Changové Wangovi versus svět.

Co máte v plánu na další měsíce pravděpodobně báječného roku 2023, ať už v soukromém či pracovním životě?

Od  prosince 2012 , kdy mi praskla aorta a málem jsem umřel, už moc neplánuji. Připomínám si známou moudrost Chceš-li rozesmát Boha, seznam ho se svými plány…

Kam letos pojedete na dovolenou?

Letošní dovolenou snad ještě plánovat mohu… Snažím se svou otcovskou i partnerskou přízeň – jakož samozřejmě i své omezené peníze – rozdělovat pokud možno spravedlivě. Loni jsem byl s nejstarší dcerou, zeťem a vnukem na Korfu, letos  v létě jedu s oběma mladšími dcerkami na Sardinii. Olena a Saša to jakožto ukrajinští uprchlíci mají s cestováním do ciziny příšerně komplikované, takže  je nejspíš vezmu někam na Moravu.