MHD v Olomouci podraží

Autobusy a tramvaje MHD Olomouc
Foto DPMO

OLOMOUC – Nejen vysoké ceny energií zapříčinily, že cestující v městské hromadné dopravě v Olomouci si od 1. září připlatí. Změna se dotkne jak krátkodobých jednotlivých jízdenek, tak dlouhodobých časových kuponů.

Od 1. září dojde ke zdražení jízdného MHD v Olomouci. Změna se dotkne jak krátkodobých jednotlivých jízdenek, tak dlouhodobých časových kuponů. Základní jízdenku si cestující v předprodeji (prodejny, trafiky, automaty) nebo mobilní aplikaci pořídí od září za 20 korun namísto současných 18 korun, za zlevněné jízdné nově zaplatí 10 korun namísto 9 korun. Cena SMS jízdenky bude činit 22 korun. Ceny časových kuponů najdete v přiložené tabulce. Nově upravené jízdné počítá se zachováním bezplatné přepravy dětem do 6 let, doprovodu dětí do 3 let, cestujícím od 65 let i držitelům průkazu ZTP a ZTP-P včetně průvodce. Nově se zvyšuje věkový limit u juniorů z 6 – 15 let na 6 – 18 let pro poskytnutí slevy na základním jízdném.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Ke změně tarifu v podobném rozsahu došlo v Olomouci naposledy v roce 2011, úprava v roce 2020 se týkala pouze jednotlivých jízdenek a došlo naopak ke zlevnění ročního kupónu na MHD. „Od roku 2020 však došlo k rozšíření poskytovaných služeb v řadě oblastí, z čehož nejdůležitější je prodloužení a obsluha tramvajové trati na Nové Sady. Současně s tímto navýšením provozních nákladů se na hospodaření DPMO, a.s. projevují i dopady energetické krize a inflace. Radu města Olomouce se nám podařilo přesvědčit, že navýšení ceny jízdného a zvýšení výnosů je nezbytné pro financování dalších připravovaných investičních projektů,“ uvedl předseda představenstva Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Jaroslav Michalík.

Jízdné mělo být ještě dražší

Dopravní podnik původně navrhoval jízdné 22 nebo 24 korun, ale Rada města rozhodla o postupném navyšování, které odráží rostoucí ceny vstupů a nároky na plánované investice. MHD je nejvíce dotovanou službou města. Vlastní výnosy DPMO činí pouze 30 procent, zbývajících 70 procent kompenzuje město z vlastního rozpočtu, což je pro rok 2023 asi 405 milionů korun. I se změnou ceny jízdného zůstává městská hromadná doprava v Olomouci pro cestující cenově dostupnější než doprava ve srovnatelných českých městech.

Důvody vedoucí ke zdražení: 

  • Plánované investice do elektrifikace autobusového provozu
  • Plánované investice do obnovy tramvají
  • Modernizace a opravy tramvajových tratí
  • Pořízení nového odbavovacího systému a dalších smart technologií
  • Očekávané navýšení ceny elektrické energie po ukončení fixace k 31. prosinci 2023
  • Snaha o zachování dopravní obslužnosti ve stávající podobě bez omezení