Koncerty, divadelní představení, komentované prohlídky. Červený kostel v Olomouci se otevírá veřejnosti

Červený kostel v Olomouci
Červený kostel v Olomouci

OLOMOUC – Téměř dvouapůlletá rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci je u konce a ve středu 17. května se celý objekt včetně nového foyer slavnostně otevře veřejnosti. Provoz kostela zahájí pětidenní festival s pestrým programem, který připravila Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL).

Červený kostel zdobí třídu Svobody a právem patří mezi nepřehlédnutelné dominanty Olomouce. Desítky let však sloužil Vědecké knihovně k uskladnění knih a veřejnosti byl uzavřen. Po rozsáhlé rekonstrukci podle projektu architekta Miroslava Pospíšila se z nevyhovujícího skladu proměnil v moderní kulturně-vzdělávací centrum a má ambice stát se pevnou a významnou součástí kulturního dění v metropoli Hané. „Knihovna v opraveném objektu s novým vstupním foyer získá důstojný reprezentativní prostor, který obohatí a rozvine její dosavadní komunitní funkci. Kostel nabídne komfortní prostor pro autorská čtení, konference, semináře, diskuse, přednášky, vzdělávací akce, výstavy a další kulturní a společenské akce. Knihovně se navíc otevřou nové možnosti propojení a spolupráce s různými kulturními institucemi a kreativci působícími v regionu,“ doplnila ředitelka VKOL Iveta Ťulpíková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Majitelem kostela je Olomoucký kraj, který zaplatil za rekonstrukci bezmála sto sedmdesát miliónů korun. Velkou část nákladů nakonec pokryla dotace z Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury, a to ve výši sto třicet tři miliónů korun.

Vědecká knihovna přichystala pětidenní festival

Slavnostním spuštěním hodin na hlavní věži kostela ve středu 17. května v 10 hodin oficiálně započne nová éra kostela. Vědecká knihovna v Olomouci při této příležitost přichystala pětidenní festival s příznačným názvem Začínáme…. Vůbec první akcí, při které veřejnost nahlédne do nového přednáškového sálu, bude setkání s oblíbenou spisovatelkou Alenou Mornštajnovou. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program zahrnující také koncerty, divadelní představení, a to jak pro velké, tak malé diváky, prohlídky kostela, workshopy, besedy či přednášky. Celý festival ukončí nedělní Sousedská slavnost, pořádaná ve spolupráci s komisí městské části Olomouc-střed.

Červený kostel nabídne tři autorské výstavy. Dvě z nich, umístěné na ochozech, přiblíží historii kostela a projekty atelieru-r Miroslava Pospíšila. Hlavní výstavní prostory nabídnou průřez pečlivě vybraných prací světově proslulého fotografa Jindřicha Štreita. Ve středu 18. května se kostelem rozezní hudba v podání světoznámé flétnistky Moniky Štreitové, doprovázené kytaristou Pedrem Rodriguesem. Večer poté nechá mimořádné setkání otce a dcery, Jindřicha a Moniky Štreitových, v Olomouci nahlédnout do jejich životů. Program se koná ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc a Moravskou filharmonií Olomouc. Mimo oficiální program festivalu proběhne 19. května národní zahájení Muzejní noci.

Všechny akce v rámci festivalu jsou zdarma, doporučuje se rezervace míst předem na webu VKOL.