Navštivte nepřístupný vojenský prostor Libavá

Vojenský prostor Libavá
Foto Městský úřad Velká Bystřice

OLOMOUCKO – Jen jednou za rok na několik hodin se veřejnost může podívat do jinak celoročně nepřístupného vojenského prostoru Libavá na Olomoucku. 29. ročník oblíbené akce Bílý kámen® se letos uskuteční v sobotu 17. června od 7 do 16 hodin.

Cykloturistická akce Bílý kámen® umožňuje cyklistům, koloběžkářům, ale i pěším turistům poznání zajímavých míst jinak celoročně uzavřeného vojenského prostoru Libavá. Akce se každoročně opakuje jen díky pochopení a ukázněnosti návštěvníků. Nikdy se dopředu neví, jestli se uskuteční zase příští rok. Hlavním pořadatelem je folklórní soubor Haná Velká Bystřice, město Velká Bystřice a Okrašlovací spolek Lubavia, které spolupracují s obecními úřady přilehlých obcí, armádními složkami Vojenského újezdu Libavá, Vojenskými lesy a statky ČR, Vojenskou policií a Policií ČR. Akce se koná pod záštitou ministryně obrany Jany Černochové a hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka. Vstupné na akci je 100 korun, více informací najdete na webu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Autobusový zájezd Bílý kámen

Město Velká Bystřice bude vypravovat na akci autobus, určený zejména pro starší účastníky, případně rodiny s dětmi. Půjde o celodenní průjezd vojenským výcvikovým prostorem s deseti zastávkami na nejzajímavějších místech, jako je vlastní skalisko Bílého kamene, výstup na vyhlídkový bod Stražisko, zastávka u zámečku Bores, zpřístupněná místa s památníky v bývalých obcích Velká Střelná, Smilov a všechny pamětihodnosti Města Libavá (kostel, větrný mlýn, náměstí…). Navštívíte areál poutního kostela ve Staré bodě s kapličkou Královského pramene, znovuobnovený Jahnův kříž, památník a hřbitov v Nové Vsi nad Odrou, Zelený kříž i nově zbudovaný areál dvou pramenů řeky Odry u obce Kozlov. Průvodci budou zkušení a znalí členové spolku Lubavia, kteří vám poskytnou všechny zajímavé informace.

Cena zájezdu je 350 korun pro účastníky vyjíždějící z Velké Bystřice, autobusová zastávka u radnice ve směru na Mrsklesy, odjezd v 9:00 hodin, nebo 400 korun pro účastníky vyjíždějící z Olomouce, Jeremenkova ulice u nádraží naproti budovy České pošty, odjezd v 8:30 hodin. Zájemci se mohou přihlásit osobně na Kulturním a informačním centru Velká Bystřice, e-mailem na adrese kultura@muvb.cz, nebo telefonicky na čísle 734 236 502.