VIDEO: V Zoo Olomouc mají nová terária

Terária
Foto a video Zoo Olomouc

OLOMOUC – Teraristika nebyla pro Zoo Olomouc nikdy hlavní doménou, ovšem podobně jako je tomu s narůstajícím zájmem veřejnosti o toto chovatelské odvětví, situace se postupně mění i v zoologické zahradě. Plazi, obojživelníci i různí bezobratlí si tak pomalu ale jistě nacházejí cestu i do zdejších expozic.

Pomyslným rozloučením s návštěvníkem v Zoo Olomouc je nová  kolekce celkem devíti terárií nacházející se v prostorách východu ze zoo. „Díky navázané spolupráci se značkou Repti Planet, která nám velmi ochotně poskytla terária a vybavení, jsme v tomto roce mohli otevřít další terarijní expozici. Věříme, že návštěvníkům udělá při odchodu ze zoo radost pohled na zarostlé nádrže i s jejich novými obyvateli. Potkáte se tu například se čtyřmi druhy žab – ropuchou colorádskou, pipou brazilskou, rákosničkami či létavkami, nechybí ani plazi jako užovky ostronosé, blavor žlutý, felsumy, gekoni obrovští a jeden druh rovnokřídlého hmyzu – obří kobylka Siliquofera grandis z Nové Guinee. To, co tu nyní vidíme, by ale nevzniklo bez přičinění celého kolektivu našich teraristů a pracovníků údržby,“ uvádí vedoucí vzdělávání a dlouholetý terarista Pavel Javůrek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Na začátku byly želvy

Terarijní expozice byly v počátcích zoo velmi skromné, jednalo se o jednu až dvě nádrže umístěné v Pavilonu opic, kde se chovaly želvy. Druhou terarijní expozicí v zoo bylo vivárium postavené v roce 1966 pro krokodýly, leguány a jiné plazy, kteří byli darovaní přímo z Kuby. K dalšímu rozvoji teraristiky došlo až v roce 1979, kdy přibyly čtyři nádrže v Pavilonu šelem. O opravdovém rozmachu se dá mluvit až kolem roku 1992, v té době ošetřovatel Milan Kořínek začal pod hlavičkou zoo budovat místo původních nádrží celkem 13 terárií různých velikostí, včetně jedné větší s krokodýly čelnatými. V té době se také začali plazi v olomoucké zoo poprvé rozmnožovat. Tato expozice však musela ustoupit stavbě akvária pro žraloky a v roce 2003 byla přesunuta v podobě devíti nádrží do Pavilonu žiraf.

V Pavilonu šelem z téhož důvodu vzniklo v roce 2001 nové velké akvaterárium pro krokodýly. V roce 2004 byly ještě zprovozněny čtyři menší terária v Jihoamerickém pavilonu. Pak až do roku 2018 se nic nového nedělo, teprve s nově otevřeným Pavilonem Kalahari přibylo dalších devět nádrží. V covidovém roce 2020 jsme pak přibylo dalších 7 středně velkých terárií, 2 insektária a jedna velká nádrž v Pavilonu žiraf. V roce 2022 se do téže místnosti umístilo ještě další insektárium a terárium pro korálovky. Aktuálně tak návštěvník i s nově otevřenou expozicí ve východu potká v areálu zoo celkem 46 terárií, která obývají různé druhy plazů, obojživelníků či bezobratlých.

Víte, co je vivárium? 

Teraristika je oblíbené a dnes velmi rozšířené chovatelské odvětví, které se zabývá zájmovým chovem bezobratlých živočichů, obojživelníků a plazů, kteří se typicky chovají v nádržích nazývaných terária. Aquaterária jsou terária, jejichž plochu z části tvoří vodní nádrž. Oproti nim insektária se využívají k chovu hmyzu a vivária slouží k chovu exotických zvířat. Tyto ubikace poskytují vhodné podmínky pro život daného živočicha.