Dnes si připomínáme Pomněnkový den

Pomněnkový den

OLOMOUCKÝ KRAJ – Každý rok si 25. května připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Děti ze základních škol v Olomouckém kraji si tento den připomněli kresbou pomněnek.

Každý rok si 25. května připomínáme  Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Přesně v tento den v roce 1979 zmizel v New Yorku cestou do školy malý šestiletý chlapec. V roce 1983 jej tehdejší prezident USA označil za Den pohřešovaných dětí a v roce 1986 se začal připomínat jako mezinárodní. V České republice je od roku 2004 připomínán spíše pod názvem „Pomněnkový den“. Tento den je nejen připomínkou pro rodiče, kterým jejich potomci beze stopy zmizeli, ale také upozorněním veřejnosti na časté případy pohřešovaného dítěte či dítěte na útěku. Projekt má především za cíl dostat do povědomí dětí rizika spojená s útěkem z domova. Zároveň je tento den i osvětou vedoucí k efektivní komunikaci s policií v případě ztraceného dítěte. “Pamatujme, že nejen tento den, ale neustále, bychom dětem měli připomínat, že nikdy na nic nejsou samy a problémy se dají vyřešit i jinak než útěkem z domova” uvedla policejní preventistka Zuzana Slabá.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Policisté v těchto dnech oslovují nejen děti, kterých se zmiňované téma týká, ale i dospělé, kterým doporučují aby si stáhli aplikaci Echo, případně navštívili stránku Pomozte mě najít včas. Česká republika již několik let také spolupracuje s Evropským centrem pro pohřešované děti.

Ročně se pátrá po stovkách dětí

V České republice se každoročně vyhlašuje pátrání po stovkách dětí. Většina z nich se vypátrá do několika minut nebo hodin. Klíčová je v takových případech rychlost zahájení pátrání i podpora veřejnosti.

Počty pohřešovaných dětí v roce 2022:
Počty pohřešovaných dětí ve věku do 15 let – 620
Počty pohřešovaných dětí od 15-18 let – 723

Počty pohřešovaných dětí v roce 2023 – ke dni 23. května:
Počty pohřešovaných dětí ve věku do 15 let – 183
Počty pohřešovaných dětí od 15-18 let – 320

Nezapomeň na mě …

Forget-me-not neboli nezapomeň na mě, tak zní název pomněnky v angličtině, a právě proto se stala tato modrá květina symbolem dne pohřešovaných dětí. “Děti zmíněné téma při besedách velmi zajímá, o čemž svědčí nejen řada dotazů, ale i jejich následná tvůrčí činnost v podobě výtvarně i jinak ztvárněných pomněnek, kterými nás potěšily děti z Prostějovska,” dodala Slabá. Na základní škole v Bludově na Šumpersku s dětmi na dané téma diskutoval přímo policejní pátrač.