Přijďte si prohlédnout Blažkův dům v Přerově. Po rekonstrukci otevírá dveře prvním návštěvníkům

Součástí inovačního hubu jsou i dvě zasedací místnosti, které nesou jméno po významných přerovských podnikatelích – Karlu Zejdovi, majiteli továrny na kufry Kazeto a Terezii Hrubé, majitelky továrny na cukrovinky.

PŘEROV – Po letech se veřejnosti otevře Blažkův dům, který stojí na rohu mezi Masarykovým náměstím a Bratrskou ulicí v Přerově. Opravenou nemovitost, která bude sloužit coby zázemí pro podnikatele a kreativce, si můžete prohlédnout v rámci dne otevřených dveří v pátek 16. června od 9 do 18 hodin. Rekonstrukce přišla na 73 milionů korun, z toho 36 milionů pokryla dotace z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Blažkův dům nechal v roce 1881 postavit v centru Přerova perníkář a voskař Josef Blažek. Kromě jeho výrobny v něm postupně sídlila také prodejna rakví, písárna továrny na hnojiva, cukrářství, prodejna módního zboží i pohřební ústav. Po druhé světové válce byl v domě výbor komunistické strany a ten vystřídal poslední nájemník – Vojenská správa. Téměř dvacet let pak byl objekt opuštěný, až v roce 2019 se zástupci města Přerova a Olomouckého kraje shodli na tom, že by se zanedbaný dům mohl přebudovat na takzvaný inovační hub. A ten je právě před dokončením. Pokud si ho přijdete prohlédnou, uvidíte nejen novotou vonící místnosti, ale i vybavení kanceláří či dílen. „Jeho fasáda byla ponechána v historickém duchu, uvnitř ale najdou návštěvníci moderní zázemí. V přízemí je recepce, kanceláře, přednáškový sál pro šedesát lidí, jednací místnost, kuchyňka, sociální zařízení, dílna i laboratoř,“ uvedl přerovský primátor Petr Vrána.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

V prvním patře si pak budete moci prohlédnout nahrávací místnost s akustickým obkladem, relaxační lodžii pro odpočinek a otevřený prostor pro coworking. „Aby se tu uživatelé při práci navzájem nerušili, je součástí kanceláří také oddělená kabinka určená k telefonování. A kdo chce více soukromí třeba jen k hovoru ve dvou, může využít speciální boxy,“ přiblížil prostor náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský. V prvním patře je taky další laboratoř a dílna. „Dílny budou rozděleny podle zaměření na elektrotechnickou, mechanickou a kreativní. Nástroje a nářadí v nich bude podle zaměření, tedy od multimetru, mikroskopu, pájecí stanici – přes pilky, brusky, frézky, vrtačky – až po 3D tiskárny, skenery a lisy,“ doplnila Petra Hirschová z přerovského magistrátu.

Přijďte na bezplatný workshop „3D tisk bez hranic“

Součástí objektu bude i standardní kancelářské vybavení včetně techniky – od psacích stolů až po počítače, tiskárny, televize či dataprojektor. „Pronajmout si tu bude možno i 3D tiskárnu.  Koho tato tématika zajímá, může v úterý 20. června přijít na bezplatný workshop „3D tisk bez hranic“. Dozví se, kde všude se dá 3D tisk využít a jaké jsou možnosti – a to včetně praktických ukázek. V dopoledních hodinách bude workshop pro studenty středních a vysokých škol, od 13 do 15 hodin pro veřejnost,“ informovala Andrea Hošťálková, ředitelka Okresní hospodářské komory. Na akci je nutno se objednat do 18. června na webu.

Pronajměte si kancelář v novém inovačním hubu

Nový prostor bude provozovat Inovační centrum Olomouckého kraje, které první klienty přivítá v pondělí 3. července. Objednat si pracovní místo v inovačním hubu je možno už dnes na webových stránkách. „Otevřeno bude od pondělí do pátku od osmi ráno do čtyř odpoledne. Rezidenti, kteří tu budou mít pronajatou svou kancelář nebo místo v coworkingu, budou mít přístup neomezený, a to včetně sobot a nedělí. Každý zákazník může navíc využít odpočívací místnost, tam se protáhnout nebo si zacvičit třeba jógu. A také tu bude pro naše klienty kuchyňka s výbornou kávou,“ popsal manažer přerovského inovačního centra Filip Navrátil.