Když vám v zahraničí dojdou léky. Jak je to s papírovými a elektronickými recepty

Foto: Rýdlová J.

Jedete do zahraniční na delší dovolenou, zapomenete si však přibalit svůj lék, nedopatřením se vám vylejí oční kapky nebo se váš pobyt nečekaně protáhne, a léky vám jednoduše dojdou. Co dělat, pokud se jedná o léky, které bez receptu neseženete?

Léky bez receptu

V prvé řadě je potřeba rozlišit, jestli se jedná o léčivě přípravky, které jsou vázány na lékařský předpis nebo které jsou volně prodejné. Pokud je přípravek v zahraničí dostupný bez receptu, tak si jej jednoduše zakoupíte v lékárně podobně jako u nás. U některých přípravků se může stát, že zatímco v jedné zemi jsou volně prodejné, v jiné zemi vám bez receptu nebudou vydány. Tato situace platila v minulosti např. u melatoninu (tzv. spánkový hormon, který podporuje usínání). U nás nebyl v lékárnách volně prodejný, zatímco na Slovensku ano. V době Covidu byl u nás velmi diskutovaný lék Isoprinosine (s antivirovými účinky) vázaný pouze na lékařský předpis, zatímco v Polsku bylo možné v lékárně zakoupit volně prodejný lék v podstatě se stejnou účinnou látkou, a navíc za nižší cenu.

Přeshraniční recept

Dle informací portálu europa.eu lékařský předpis, který vám vystavil lékař v jedné zemi Unie, je platný ve všech zemích EU. Je však možné, že se lék předepsaný v jedné zemi nemusí v druhé zemi prodávat, případně, že se prodává pod jiným názvem. U lékaře si můžete vyžádat tzv. přeshraniční předpis (tj. recept), který lze použít k vydání léku v jiné zemi EU.

Jiný kraj, jiný mrav

Výdej léků na lékařský předpis se řídí pravidly země, v níž jsou vám na něj léky vydány. To znamená, že lékárník bude při výdeji léků uplatňovat vnitrostátní pravidla – například vám nemusí být vydán stejný počet dávek léku jako v lékárně v ČR.

Jestliže si v zahraničí potřebujete vyzvednout léky na lékařský předpis, je možné, že budete muset uhradit jejich plnou cenu, i když doma obvykle platíte pouze část. Po návratu domů můžete požádat svou zdravotní pojišťovnu o proplacení příslušných nákladů, pokud je u nás léčivý přípravek hrazen ze zdravotního pojištění. Záleží na tom, jaké máte zdravotní pojištění a jaká konkrétní pravidla platí v zemi EU, kde jste léky zakoupili.

Nutné údaje na papírovém receptu

Lékař v ČR vám nemusí vystavovat recept na žádný zvláštní formulář. Pravidla pro přeshraniční předpisy pouze stanoví, které nezbytné informace musí být uvedeny (plné jméno pacienta a datum narození, datum vydání předpisu, informace o předepisujícím lékaři a o předepisovaném přípravku). Momentálně pro nás ještě stále platí, že k vyzvednutí léků v zahraničí je potřeba klasický předpis v papírové podobě.

ERecepty

Dle sdělení SÚKL přeshraniční eRecept je nyní možné uplatnit v Chorvatsku, Finsku, Estonsku nebo Portugalsku. V nejbližší době se k těmto zemím přidá Česká republika, dále pak Švédsko, Polsko a Španělsko. Zapojení jednotlivých států je zcela dobrovolné a má na něj vliv především úroveň elektronizace zdravotnictví v dané zemi, rozvinutá elektronická preskripce je podmínkou pro zapojení do přeshraniční výměny. První kroky ke spuštění přeshraniční preskripce už podniklo také Řecko, Irsko, Maďarsko, Lotyšsko, Itálie, Litva a Kypr.

K získání léku vám pak bude stačit předložit elektronický identifikátor eReceptu (např. čárový kód či QR kód) a občanský průkaz.

Kdy si vystačíte s eReceptem

Projekt přeshraničních eReceptů ČR prozatím testuje. Přesné datum zahájení provozu zatím není známé, stanoví ho Evropská komise na základě výsledků testování. Nicméně se očekává, že spuštění je reálné brzy, možná již o letních prázdninách. Zapojení jednotlivých zemí do přeshraniční elektronizace receptů je dobrovolné. Velkou roli sehrává jejich technická připravenost. Než vycestujete, vždy si raději ověřte aktuální situaci ohledně možnosti uplatnit eRecept v dané zemi.