Olomoucký kraj zná svoji Vesnici roku 2023

Foto mapy.cz

OLOMOUCKÝ KRAJ – V budově sídla hejtmanství Olomouckého kraje se včera uskutečnilo vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku 2023. Zlatou stuhu za vítězství získaly Čechy pod Kosířem na Prostějovsku. Česká Ves na Jesenicku se umístila na druhém místě a bronzové jsou Slatinky na Prostějovsku.

Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2023 putuje do Čech pod Kosířem na Prostějovsku. V obci, která je úzce spjatá se zámeckým parkem, hasičským muzeem a Muzeem kočárů, žije více než tisíc obyvatel. „Gratuluji obci Čechy pod Kosířem za jejich skvělé umístění. A blahopřeji také všem ostatním vesnicím, které se do letošního ročníku přihlásily. Lidé v těchto obcích odvedli obrovský kus práce, stali se inspirací pro ostatní a dokázali, že jejich vesnice jsou nejlepšími místy k bydlení i k pěknému žití,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Uspět v soutěži Vesnice roku není jenom tak. Přihlášené obce musí splnit řadu parametrů a dokázat, že si titul zaslouží. Každou nominovanou obec navíc prověří speciálně složená komise. „Vítězství v soutěži jsme vůbec nečekali. To, že jsme ocenění získali, je zásluha našich občanů, zejména dobrovolníků. Máme úžasný a bohatý spolkový život, na který se pak vážou investice. To je ten největší poklad,“ řekl po vyhlášení starosta obce Milan Kiebel.

Kromě zlaté stuhy za vítězství v krajském kole soutěže se Čechy pod Kosířem mohou těšit také na odměnu od hejtmanství v podobě dvou set tisíc korun. Česká Ves na Jesenicku na druhém místě obdrží sto tisíc korun a stejná částka poputuje i do bronzových Slatinek na Prostějovsku. Do soutěže se letos přihlásilo celkem deset obcí. Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí si odvezla Loučná nad Desnou na Šumpersku a bílou stuhu za činnost mládeže získaly Vrchoslavice na Prostějovsku.

Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže a předání zlaté stuhy se uskuteční ve vítězné obci 16. srpna. Čechy pod Kosířem se navíc zúčastní celostátního kola, jehož vyhlášení se bude konat v září v Luhačovicích.

Výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku 2023:

I. – III. místo (finanční ocenění Olomouckého kraje ve výši 400 000 korun):

I. místo a Zlatá stuha za vítězství v krajském kole – Čechy pod Kosířem na Prostějovsku (200 000 korun)
II. místo – Česká Ves na Jesenicku(100 000 korun)
III. místo – Slatinky na Prostějovsku (100 000 korun)

STUHY (finanční ocenění ministerstev):

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí – Loučná nad Desnou na Šumpersku
Bílá stuha za činnost mládeže – Vrchoslavice na Prostějovsku

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova (v celkové výši 50 000 korun):

Kategorie C – nové venkovské stavby – Tovéř na Olomoucku – „Revitalizace návsi v obci Tovéř“

Ceny se speciálním finančním oceněním Olomouckého kraje (ve výši 50 000 korun/obec):

Vesnická knihovna Olomouckého kraje roku 2023 – Bousín na Prostějovsku
Cena naděje pro živý venkov – Lesnice na Zábřežsku
Ocenění za nápaditou a aktivní péči o venkovskou pospolitost – Lazníky na Přerovsku
Ocenění za Inovativní obec – Kokory na Přerovsku

Ocenění komise (bez finančního ocenění):

Osobnost venkova Olomouckého kraje 2023 – pan Josef Julínek – Bousín na Prostějovsku
Fulínova cena za nejkrásnější květinovou výzdobu – Vrchoslavice na Prostějovsku