Unikátní panoramatické vagony ze Švýcarska budou jezdit ve vlacích napříč Moravou

Panoramatický vagon
Fotografie Swiss Travel System AG

PŘEROVSKO – Unikátní panoramatické vagony ze Švýcarska začnou poprvé v historii jezdit od 11. června také v Česku. Rakouské dráhy (ÖBB) je po dohodě se švýcarským partnerem nasadí na spoje EuroCity Porta Moravica Graz – Břeclav – Přerov – Ostrava – Przemyśl, které projíždějí také přes Olomoucký kraj. Panoramatických vozů podobného typu přitom existuje v celé Evropě pouze dvanáct.

Tyto panoramatické vozy zakoupily švýcarské spolkové dráhy (SBB) v roce 1991 v počtu pouze 12 kusů. Byly určené pro vlaky EuroCity, které projíždějí regiony s atraktivními výhledy na kouzelnou horskou krajinu nebo údolí podél řek, například přes Alpy nebo údolím Rýna. SBB je nasazovaly na spoje ze Švýcarska do Itálie, Francie, Německa, Nizozemí nebo do Rakouska. V současnosti obsluhují sezonní turistický vlak po staré trati přes Gotthardský průsmyk ve Švýcarsku. Nově od 11. června budou zařazeny také do spojů EuroCity Porta Moravica Graz – Břeclav – Přerov – Ostrava –Przemyśl, o den později pojedou i v opačném směru. Tento spoj projíždí mimo jiné po pohledově velmi atraktivní a zároveň nejstarší horské železnici na světě Semmeringbahn v Rakousku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Třicet let staré vozy jsou určené pro mezistátní provoz dálkových vlaků. Jsou klimatizované a mají 54 míst k sezení. Mohou jezdit rychlostí až 200 kilometrů v hodině. V roce 2010 prošly modernizací, kdy byly dosazeny například elektrické zásuvky 230 V pro napájení přenosné cestovní elektroniky, jako jsou notebooky, tablety nebo mobily. Vyrobila je švýcarská společnost Schindler Waggon. Výrobce udává, že díky velkým obloukovým panoramatickým oknům má cestující až o 90 procent větší výhled oproti klasickému vozu a úhel, který může sledovat ze svého místa je o 25 až 40 procent větší. Navíc je podlaha v panoramatickém voze výš než v běžných vagonech, a tak mají cestující o něco lepší výhled i při jízdě kolem protihlukových stěn.

Z jihu na sever Moravy do pětistovky

Panoramatický vůz bude ve vlaku Porta Moravica sloužit jako běžný vůz 1. třídy. Platí v něm běžné jízdenky 1. třídy a doporučená je rezervace místa. Cena Flexi základní jednosměrné jízdenky pro 1. třídu v úseku Břeclav – Ostrava hl.n. je 433 korun. V případě cesty z Ostravy do Grazu přes horskou železnici Semmeringbahn je cena jednosměrné Včasné jízdenky Evropa do panoramatického vozu od 1 181 korun. Panoramatický vůz by měl jezdit na spoji Porta Moravica nejméně do konce letošního jízdního řádu v prosinci.

Upozorňujeme, že vůz je v majetku švýcarských drah SBB a zařazuje ho do spoje zahraniční železnice (ÖBB), proto České dráhy nemohou garantovat jeho nasazení,” upozorňuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Gotthard Panorama Express
Gotthard Panorama Express