Brazilská velvyslankyně dala mladému mravenečníkovi v Zoo Olomouc brazilské jméno

Brazilská velvyslankyně a mládě mravenečníka
Fotky Zoo Olomouc

OLOMOUC – Mládě mravenečníka, které se 10. dubna narodilo v Zoo Olomouc, dostalo brazilské jméno. Pojmenovala ho brazilská velvyslankyně při své návštěvě Olomouce. V zoologické zahradě se zajímala také o další zvířata, která pochází z její země.

Velvyslankyně Brazilské federativní republiky Sonia Regina Guimaraes Gomes při své pondělní návštěvě Olomouce zavítala i do Zoo Olomouc. Projevila zájem o zvířata, která z její rodné země pochází. Navštívila tak klenot Brazílie, jeden z jejich národních symbolů – lvíčky zlaté a vypravila se i za mládětem mravenečníka stromového, kterému přivezla jméno. Vybíralo se z několika navrhovaných, přímo z oblasti jeho výskytu. Nakonec vyhrálo „Fubá“. Takto se jmenuje kukuřičná mouka, jejíž barva připomíná barvu srsti mravenečníka. Ředitel zoo Radomír Habáň s paní velvyslankyní hovořil na téma osvěty a ochrany tropických deštných pralesů. “Areálem zoologické zahrady projela vláčkem, který ji provezl doslova celým světem, neboť cesta se ubírala areálem safari, včetně nově zpřístupněných etap Austrálie a Arktidy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Denně 15 tisíc mravenců a termitů

Stromoví mravenečníci se ve volné přírodě vyskytují běžně, avšak jejich odchov v péči člověka je problematický. Důvod obtížného odchovu mravenečníků se přičítá nepřítomnosti termitů v potravě. “Na krmení jim v zahradě podáváme kaši, kterou tvoří jemně namleté maso s vejci, banány, kvalitními granulemi pro psy bez lepku, minerály a vitaminy. Trávicí funkci podporujeme rašelinou,” prozradila mluvčí zoo Iveta Gronská. Další důvod, proč se mravenečníky v zajetí nemusí dařit rozmnožovat, může být i sestavení chovného páru a vytvoření vhodných podmínek panujících v tropických pralesích. Mravenečníci denně sežerou až 15 tisíc mravenců a termitů. Spolu s nimi spolykají kamínky a písek, kterými v žaludku s pomocí žaludečních šťáv rozmělňují mravence, a tím podporují trávení.

Prezident českého původu

Brazilská federativní republika je tvořena 26 státy, rozlohou 5. největší na světě, současně největší a nejlidnatější stát Jižní Ameriky, který zaujímá 47 procent povrchu jihoamerického kontinentu. Hlavním městem je Brasília, největším Sao Paulo, celkový počet obyvatel pak činí 214 milionu. Brazílie je největším producentem kávy na světě, pyšní se 8. největší ekonomikou světa. Pozoruhodný hospodářský boom nastal zejména za vlády prezidenta českého původu 1945-1964 Juscelina Kubitscheka.

Amazonský deštný prales je největším tropickým pralesem na světě a pokrývá 60 procent brazilského území, žije zde nejvíce izolovaných národů na světě. Nejdelší řekou země a světa je Amazonka s délkou 7062 kilometrů. Návštěvníky Brazílie nejvíc zajímá karneval v Rio de Janeiro, pláž Copacabana a socha Krista Spasitele z roku 1931, památník brazilské nezávislosti. Alberto Santos-Dumont, letecký průkopník a konstruktér, sestrojil první skutečně řiditelnou vzducholoď na světě. Brazilská fotbalová reprezentace se řadí mezi nejúspěšnější na světě.

Zoologická zahrada, mládě mravenečníka