Zákaz žebrání. V Přerově se chystá nová vyhláška

Konec žebrání v Přerově
Ilustrační foto: Vyhláškou, která zakazuje žebrání, se budou v pondělí 4. září zabývat ještě zastupitelé. Pokud projde, bude na webu města zveřejněn její obsah i vymezení lokalit, jichž se bude zákaz dotýkat

PŘEROV – Konec žebrání v centru, u nádraží, ale i v blízkosti supermarketů či škol. Novou vyhlášku včera schválili přerovští radní, teď míří do zastupitelstva.

Pokud v září projde u přerovských zastupitelů vyhláška, která zakazuje že brání ve vybraných lokalitách města, nikdo už by tu neměl slyšet: „Nemáte padesát korun? Dejte mi peníze z vozíku!“ Každý, kdo by byl obtěžován, by tak mohl volat městskou nebo státní policii, které by měly dodržování vyhlášky kontrolovat. Včera vyhlášku schválili přerovští radní a protože zákaz žebrání se podle metodiky ministerstva vnitra nedá udělat plošně, vymezili konkrétní místa, kde by platil. „Konkrétně v Přerově by žebrání mělo být zakázáno na území městské památkové zóny a jejího ochranného pásma, u autobusového a vlakového nádraží a také v okruhu sto metrů od obchodních domů, středisek a marketů. Mysleli jsme i na ochranu dětí, takže zákaz by platil i sto metrů od škol a školských zařízení,“ uvedl přerovský primátor Petr Vrána.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Podle zkušeností městských strážníků jsou nejčastějšími oběťmi žebrání právě děti a starší lidé, kteří se bojí odmítnout – a ze strachu proto raději vysypou drobné z peněženky. „Je třeba říct, že u těchto závadových osob není žebrání zdroj obživy, neboť za získané peníze nejčastěji kupují alkohol. Materiální pomoc ve formě potravin či granulí pro psy většinou odmítají a chtějí jen peníze,“ podotkl ředitel Městské policie Přerov Omar Teriaki.

Konec prodeje levného alkoholu v supermarketech?

Ten také připomněl, že například v okolí Alberta u nádraží bylo za první tři měsíce roku zaznamenáno 33 stížností na obtěžování zákazníků opilými bezdomovci – a vzhledem k tomu, že velké množství případů není z různých důvodů nahlášeno, dá se předpokládat, že jejich počet je diametrálně vyšší. „Kvůli obtěžujícím bezdomovcům jsme hovořili i s manažery všech přerovských nákupních center, kteří nám potvrdili, že žebrajících je v poslední době více – a odrazují jim zákazníky. Někteří vedoucí marketů dokonce zvažují, že nebudou prodávat levný alkohol, kvůli kterému se potížisté v obchodě srocují,“ podotkl Petr Vrána. Primátor se k řešení této záležitosti sešel i se zástupci Policie ČR a Českých drah, osobně si prošel i squaty u nádraží, v nichž bezdomovci žijí a apeloval na majitele, aby si své objekty zajistili tak, aby si v nich nemohli vytvářet doupata alkoholici a narkomani.

Kdy není vybírání peněz žebrání

Zákaz žebrání se nemá vztahovat na studenty, kteří mají poslední zvonění, z vyhlášky je vyjmuto i vybírání milodarů členy řeholních řádů a vybírání peněz v rámci veřejné sbírky nebo v souvislosti s pouliční uměleckou produkcí.