Policisté dohlédnou o prázdninách na bezpečnost provozu

Ilustrační foto Policie ČR

OLOMOUCKÝ KRAJ – Se začátkem prázdnin přicházejí letní preventivní akce policie na silnicích. Silniční kontroly můžete v Olomouckém kraji čekat nejen na hlavních tazích, ale i v rizikových úsecích a turisticky významných oblastech. Policie také upozorňuje na to, na co je dobré dát si pozor před cestou.

Se začátkem prázdnin policisté Olomouckého kraje zahajují letní preventivní akce na silnicích. Období letních prázdnin totiž patří k nejrizikovějším v roce, a to nejen kvůli vysokým teplotám, ale i kvůli častější přítomnosti chodců, cyklistů a motorkářů na silnicích. Dopravním policistům pomůžou policisté z obvodních oddělení a cizinecké policie. “Silniční kontroly budou zaměřeny zejména na dodržování pravidel bezpečnosti silničního provozu, na dodržování stanovené rychlosti jízdy, způsob jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, technický stav vozidel, používání mobilních telefonů během jízdy, zákaz požívání alkoholu a jiných návykových látek řidiči vozidel,” upozornil řidiče policejní komisař Ladislav Jílek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

O tom, že tyto preventivní akce v období letních prázdnin mají smysl, svědčí podle policejních statistik fakt, že v roce 2022 nedošlo v kraji. od začátku července do konce srpna k žádné smrtelné dopravní nehodě, zatímco roce 2021 zemřelo v těchto dvou měsících při dopravních nehodách celkem 13 lidí.

Rady policie na cesty

– Před vycestováním na dovolenou je nutné si zkontrolovat stav vozidla a zajistit, aby bylo v dobrém technickém stavu.

– Na cestu se vydejte odpočatí a nepodceňujte únavu.

– Cestu si dobře naplánujte, zjistěte, zda vás nečekají nějaká dopravní omezení. Vhodné je také sledovat vývoj počasí.

– Doporučuje se vyvarovat jízdy v noci a v obdobích s vysokou hustotou provozu.

– Často dochází k dopravním nehodám při návratu domů. Zejména posledních pár kilometrů před domovem se mnohdy podceňuje únava. I krátká bezpečnostní přestávka, například na doplnění tekutin v parném létě, tak přijde vhod.

– Je třeba také myslet na zabezpečení přepravovaných věcí v autě.

“Na závěr přejeme všem řidičům a rekreantům krásné letní prázdniny a bezpečný návrat domů,” uzavřel Jílek.