V Česku se krade stále více. Ulice brázdí kapsáři, zloději ale častěji míří i do obchodů

Zdroj: Pexels/Kindel Media

ČESKO – Zatímco v době koronavirové pandemie logicky počty zaznamenaných krádeží v meziročních srovnáních klesly (a to i v důsledku zavřených obchodů a omezeného pohybu lidí na veřejnosti), nyní se stav vrací „k normálu“. Ba co hůř, počty krádeží v Česku obecně rostou. Mění se ale i struktura kradeného zboží – dominují totiž věci běžné denní potřeby…

Čísla z policejních statistik hovoří poměrně jasně – meziroční nárůst krádeží se pohybuje okolo tisícovky. Letos pak strážníci řešili již na 15 tisíc případů krádeží, což je o 1 200 více než loni. A ačkoliv ve srovnání s roky předpandemickými je naopak číslo nižší, důvod je jasný. Od roku 2021 totiž v platnost vstoupila nová, vyšší hranice pro klasifikaci krádeže jako trestného činu. Zatímco před rokem 2020 byla hranicí částka 5 tisíc korun, od r. 2021 stoupla na dvojnásobek, tedy 10 tisíc korun. Částečně pak nárůst krádeží dle vyjádření zástupců policie koresponduje také s celkovým nárůstem kriminality na českém území. Přibývá přitom množství trestných činů obecně, a to včetně těch nejzávažnějších, tedy i vražd.

Inflace a drahota?

Dle informací obchodníků se proměňuje také struktura kradeného zboží. Zloději se nejčastěji zaměřují na věci běžně denní potřeby: na potraviny, kosmetiku, cigarety či alkohol. To pak údajně souvisí zejména s nárůstem cen a inflací. Ne náhodou tedy obchodníci pracují na různých preventivních opatřeních. Kromě moderní techniky (kamerové systémy ad.) také čím dál častěji zaměstnávají profesionální pracovníky ostrahy. Ta na jednu stranu působí skutečně preventivně a na stranu druhou slouží i k zajištění bezpečnosti zákazníků i pracovníků obchodů. Roste totiž také agresivita pachatelů. Těm za trestný čin krádeže hrozí až 2 roky za mřížemi, při opakovaném zcizení ale nakonec ani nezáleží na hodnotě zboží a krádež je jako trestný čin klasifikována automaticky.

Kapsáři opět útočí

Ještě před pandemií také platilo, že tam, kde jsou turisté, jsou také kapsáři. Obvykle se dle slov Radka Murdocha, který působí v Praze jako velitel tzv. kapsa týmu, jenž se na odhalování kapsářů soustředí, dříve jednalo o zloděje ze zahraničí. Klasicky z Rumunska či Polska ad. Dnes ale mezi kapsáři převažují Češi. Okrádání turistů, zákazníků v restauracích či cestujících v MHD je pak podle Murdocha výnosná praxe, jíž se mnozí kapsáři věnují již od mládí. Některé jejich praktiky pak zachycují i policejní videa, která zároveň slouží i jako jisté varování pro veřejnost, nač by si měla dávat pozor.

Konkrétně policejní „kapsa tým“ dohlíží na dění v Praze a díky jeho působení se daří odrazovat právě kapsáře ze zahraničí. „Jsme docela úspěšní v jejich zadržování, pak samozřejmě následují tresty, takže se nás už bojí. Ti z ciziny sem jezdí méně, protože se hrozících trestů obávají,“ shrnul Murdoch. To však neznamená, že by se v ulicích stále řada drobných kapsářů nepohybovala. Tak buďte obezřetní!