Rozhlednu na Čekyňském kopci nad Přerovem bude řešit pracovní skupina

Výhled z Čekyňského kopce by měla nabídnout rozhledna, která v rámci participativního rozpočtu zaujala Přerovany

PŘEROV – Radní města Přerova dnes schválili složení pracovní skupiny, která bude řešit podobu rozhledny na Čekyňském kopci nad městem. Pracovní skupina by měla najít kompromis mezi rozhlednou, která vzešla z loňského participativního rozpočtu a rozhlednou, kterou navrhovali radní.

Loni v červnu předložil radní Jakub Navařík kolegům návrh na výstavbu rozhledny na Čekyňáku, která by mohla přijít na 5 až 8 milionů korun. Ve stejnou dobu ale dorazil návrh do participativního rozpočtu od Přerovana Petra Chmelaře, který přišel s nápadem vybudovat tu rozhlednu za 500 tisíc korun. Protože pro jeho podnět občané hlasovali a probojoval se do finále, mělo město na stole návrhy dva – jeden velkorysejší, druhý levnější, který navrhovatel Petr Chmelař popsal takto: „Rozhledna v Knejzlíkových sadech, kousek od památníku, nabídne výhled na Přerov a přilehlé okolí. Rozhledna by měla být jednoduchá, s použitím dřeva – s ohledem na omezený rozpočet.“

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

A právě nově zřízená pracovní skupina – ve složení Jakub Navařík, Miloslav Dohnal, Lada Galová, Tomáš Dostal, Igor Kraicz, Jan Horký a Jaromír Horký – by měla přijít s řešením v podobě skloubení obou návrhů.

Výhled až na Hostýn

Předkladatel původního návrhu a předseda nově zřízené skupiny Jakub Navařík vysvětluje, proč zrovna rozhledna na Čekyňském kopci: „V blízkosti se nachází turisticky atraktivní lokalita, která je hojně navštěvovaná. Je tu několik turistických tras a několik tras takzvaného Pěškobusu. K okolním zajímavostem patří například Knejzlíkovy sady, vinice, libosad, socha Mamutíka Toma, skupina malých jeskyní, nebo například dochovaná pozorovatelna civilní obrany.“ Připomněl, že v místě je také několik vyhlídek, které i z výšky terénu nabízejí zcela unikátní výhled do mnohakilometrové dálky, kvůli okolní vegetaci je však výhled silně omezený. „V případě, že by zde byla umístěna rozhledna, která by umožnila rozhled nad vegetací, bylo by odtud možno pozorovat nejen celé Přerovsko, ale teoreticky oblast o poloměru přibližně 25 kilometrů – tedy například Hostýn, Svatý kopeček, Dub na Moravě, Kroměříž, Kojetín, Prostějov,“ doplnil.

Vzhledem k tomu, že se oblast nachází v ochranné zóně letiště, je předpokládaná maximální výška rozhledny zhruba 25 metrů nad zemí.