Světová cyklistika bude k vidění živě na silnicích Olomouckého kraje

Dojezd cyklistického závodu
Foto z minulého ročníku, autor: Pavel Kincl

OLOMOUCKÝ KRAJ – Silnice Olomouckého kraje na konci července opět přivítají špičky silniční cyklistiky. Od 27. do 30. července se jede největší domácí etapový závod Czech Tour. Svou účast potvrdil tým Jumbo-Visma, jehož dres obléká úřadující šampion Tour de France Jonas Vingegaard.

Světová cyklistika bude k vidění živě na silnicích Olomouckého kraje od 27. do 30. července. Účast na největším domácím etapovém závodě potvrdil tým Jumbo-Visma, jehož dres obléká úřadující šampion Tour de France Jonas Vingegaard. Druhou sestavou na startu z nejvyšší kategorie bude BORA – hansgrohe, na jejíž soupisce je i Sam Bennett, pyšnící se například pěti vítěznými etapami na španělské Vueltě. „Ukazujeme světu, že v Česku umíme dělat skvělou cyklistiku. Budujeme národní sportovní poklad. I proto máme v názvu slovo Czech. Chceme, aby bylo jasné, s jakou zemí jsme spjatí. Inspirujeme se u nejlepších podniků v zahraničí, díváme se na Tour de Suisse, Tour de France a další. Chceme se neustále zlepšovat, posouvat se výš. Připravovat závody, které budou pravidelně v kalendáři těch nejlepších světových jezdců i týmů. Chystáme atraktivní a velmi náročné etapy, zároveň klademe velký důraz na bezchybný servis,“ vypočítává Leopold König, ředitel závodu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Za čtyři dny 11 190 výškových metrů

Během čtyř etap Czech Tour ujedou cyklisté 665,8 kilometru a pokoří 11 190 výškových metrů. Zásadní změny doznala královská etapa. Cyklisté pojedou na Dlouhé stráně dvakrát, dojezd však bude na Červenohorském sedle. Téměř 3 500 výškových metrů během jediné etapy bude prověrkou i pro ostřílené vrchaře a borce připravující se na Vueltu, kteří by se měli ve startovní listině představit. „Věřím, že posunutím termínu do týdne hned po Tour de France využijí Czech Tour jako přípravu cyklisté, kteří se chtějí porvat o výsledek na mistrovství světa i španělské Vueltě,“ říká Leopold König.

Program Czech Tour 2023

  • 1. etapa – 27. července: Prostějov – Uničov (164,7 kilometrů/2 139 výškových metrů)
  • 2. etapa – 28. července: Olomouc – Pustevny (163,5 kilometrů/2 731 výškových metrů)
  • 3. etapa – 29. července: Moravská Třebová – Červenohorské sedlo (158,9 kilometrů/3 344 výškových metrů)
  • 4. etapa – 30. července: Šumperk – Šternberk (178,7 kilometrů/2 976 výškových metrů)

Doprovodný program

Na startech jednotlivých etap můžete sledovat představení týmů. I v cíli je pro vás vždy připravený atraktivní program. Každý den zahrají hudební kapely (ve čtvrtek v Uničově, v pátek na Pustevnách, v sobotu na Červenohorském sedle a v neděli v historickém centru Šternberka). O víkendu se navíc můžete těšit na ukázky adrenalinových sportů jako je slackline nebo jízda na BMX kole na Sazka pumptracku, který postavil Jan Valenta, trojnásobný mistr světa ve freestyle BMX. Přijďte si to vyzkoušet na vlastní kůži nebo se jen podívat na komentovanou show profi jezdců. Doprovodný program najdete ZDE,  začíná vždy 90 minut před startem a 180 minut před dojezdem závodníků. Pokud plánujete fandit podél trati, koukněte se na detailní itinerář.

Dopravní omezení

Organizátoři většinou využívají pouze klouzavou uzavírku silnic, a to na co nejkratší možnou dobu. Silnice budou uzavřeny těsně před průjezdem pelotonu a otevřeny vždy po jeho průjezdu. Seznam dalších uzavírek v místech startu a dojezdu najdete ZDE. .