Zákaz čerpání vody z potoků, řek nebo rybníků. Města v kraji reagují na dlouhotrvající sucho

Ilustrační foto

OLOMOUCKÝ KRAJ – Některé radnice v Olomouckém kraji přistoupily kvůli dlouhotrvajícímu suchu k omezení nakládání s povrchovou vodou. Jinými slovy – lidé nemohou čerpat vodu z potoků, řek nebo rybníků. Je jí totiž málo. Krizová opatření zavádí Šternberk a Olomouc.

„Prosím všechny obyvatele našeho kraje, aby vodou šetřili. Většina řek hlásí stav sucha. Tuto kritickou situaci bychom neměli zhoršovat, ale naopak se trochu omezit, než se počasí a srážkové úhrny vrátí do normálu,“ apeloval Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. V praxi to znamená, že lidé musí upustit od čerpání vody z potoků, řek a rybníků například na zálivku zahrádky, dopouštění bazénů, mytí aut a podobně. Omezení zatím přijala města Šternberk a Olomouc včetně dalších obcí, které spadají do správní působnosti uvedených měst.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Zákaz nakládání s povrchovými vodami je možné v odůvodněných případech přijmout podle zákona a platí pro všechny obce ve správní působnosti Šternberka, konkrétně se jedná o obce Babice, Domašov nad Bystřicí, Domašov u Šternberka, Hlásnice, Hnojice, Horní Loděnice, Hraničné Petrovice, Huzová, Jívová, Komárov, Lipina, Lužice, Město Libavá, Mladějovice, Moravský Beroun, Mutkov, Norberčany, Řídeč, Strukov, Štarnov, Šternberk a Žerotín. Dále pro Trusovický a Dolanský potok včetně jeho přítoků ve správním obvodu obcí Bohuňovice, Bělkovice – Lašťany, Dolany, a pro řeku Bystřici včetně jejích přítoků ve správním obvodu obcí Hlubočky, Velká Bystřice, Bystrovany a Olomouc.

Zákaz rozdělávání ohně v přírodě a pálení klestí stále platí

Už minulý týden vyhlásil hejtman Suchánek na území kraje stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Řídil se doporučením hasičů, kteří varovali před vzniklou situací. O přijatém opatření jsme vás informovali v tomto článku. „Vyhlášením stavu nebezpečí chceme předcházet zvýšenému riziku požárů. Buďte, prosím, k přírodě kolem nás i k sobě navzájem ohleduplní,“ uvedl Suchánek.