Angkor: Kdysi hustě osídlené město uprostřed pralesa v Kambodži je považováno za jeden z největších divů naší planety

Uprostřed pralesa v srdci Kambodže stojí po staletí zapomenutá záhada vytesaná v kameni. Angkor je místo opředené starodávným tajemstvím. Toto staré město je považováno za jeden z největších divů naší planety.

Zajímavosti města

K Angkoru se váže řada nevyřešených záhad, zdejší zdi pamatují velmi dávnou historii a stavební kameny i basreliéfy (nízké, ploché reliéfy) tu odkazují k zajímavé legendě o nebi, hvězdách a několika proroctvích. Ze vzduchu připomíná město s chrámy mapu, kdy hlavní stavba je orientována podle osy východ-západ a nasměrována tak, že v den jarní rovnodennosti vychází slunce přesně nad její centrální věží.  Nejznámějším chrámem je Angkor Vat.

Hypotézy

Pokud chceme hledat nějaký spojovací článek mezi jednotlivými tajemnými místy naší planety, zřejmě bychom ho nalezli na hvězdné obloze – tato hypotéza dala vzniknout některým teoriím: půdorys Angkoru a jeho budov kupříkladu nápadně připomíná souhvězdí Draka, podobně jako trojice největších pyramid v Gíze připomíná pás Orionu.  Drak byl ovšem v zeměpisné šířce, kde stojí Angkor Vat, naposledy viditelný na obloze v den jarní rovnodennosti někdy okolo roku 10 500 př. Kr., tedy zhruba ve stejné době, kdy byla podle některých postavena Sfinga zrcadlící nebeské souhvězdí Lva. Toto je velmi originální teorie.

Metropole středověku

Oficiální archeologie zastává názor, že stavba Angkoru proběhla mezi lety 1113 až 1150 na rozkaz Súrjavarmana II. Podle nedávného výzkumu byl Angkor největší metropolí středověku. Posvátné budovy byly obklopeny lidskými sídly, která pokrývala oblast více než 1000 kilometrů čtverečných a byla protkána složitým systémem vodních kanálů. V době největšího rozmachu zde prý žil asi milion lidí.

Zvláštnost

Na závěr ještě jedna zajímavost: v chrámu Ta Prohm, který nebyl jako jeden z mála zbaven letité vegetace, pokouší fantazii turistů tzv. dinosauří basreliéf. Jde o vypodobnění zvířete, které se nápadně podobá prehistorickému ještěru stegosaurovi, který vyhynul před 140 miliony lety!