Hudební Kroměříž láká na Vodičku, Netopila či Rudina

Letní hudební akademie Kroměříž

Kroměříž opět ožije klasickou hudbou. V termínu od 18. do 25. srpna nabídne mladým hudebníkům výuku pod vedením špičkových interpretů klasické hudby, ale také atraktivní program pro veřejnost. Doprovodný program přinese koncert s dvěma dirigenty, barokní ansámbl, přednášky i mimořádné výkony umělců. Publiku se tak kromě dirigenta Tomáše Netopila představí například Fedor Rudin, Jiří Vodička nebo Barbara Maria Willi.

Mezinárodní Letní hudební akademie slibuje i letos mladým hudebníkům z devíti zemí světa program plný hudby, nevšedních zážitků a nových hudebních zkušeností sdílených se špičkovými interprety klasické hudby. Mezi lektory akademie se tentokrát poprvé zařadí i zpěvák Adam Plachetka. Nebude ovšem tradičně chybět ani světově proslulá violoncellistka žijící v Dánsku, Michaela Fukačová, klavírní virtuos Ivo Kahánek, violista Pavel Nikl nebo generální ředitel České filharmonie David Mareček, který povede studium pro hudební manažery. Výuku korepetitorů potom zaštítí Zdeněk Klauda.

Kromě nich přinese letošní akademie a festival i další zajímavá jména. Představí se zde totiž hned čtyři koncertní mistři špičkových orchestrů. Sólisté a koncertní mistři České filharmonie – Jan Mráček coby lektor a Jiří Vodička jako interpret. Vídeňské symfoniky na stejné pozici zastupuje špičkový slovenský houslista Dalibor Karvay. A čtveřici doplní i jeden z nejzajímavějších světových houslistů a nyní i lektor akademie, Fedor Rudin, který také v minulosti zaujímal první židli u Vídeňských filharmoniků.

Letní hudební akademie Kroměříž

Během doprovodného programu akademie čeká milovníky klasické hudby slavnostní symfonický koncert Svěcení domu, který připravují organizátoři na neděli 20. srpna ve zrekonstruovaných prostorách Sněmovního sálu Arcibiskupského zámku. Koncert představí kromě skvělých výkonů trojice nejlepších studentů z loňského ročníku také jednu raritu. „Ve vedení orchestru vystřídá v průběhu večera elitního světového dirigenta a uměleckého šéfa kroměřížské akademie, Tomáše NETOPILA, houslista a také dirigent Fedor Rudin,“ upozornila výkonná ředitelka Jana Kubáčová a pozvala i na další program festivalu Hudební Kroměříž: „Nevšední bude i barokní koncert, který nabídne pohled do zdejšího mimořádného hudebního archivu, po letech se s poutavou přednáškou vrátí profesor Cyril Höschl, Operní gala představí žáky světového pěvce Adama Plachetky a uvedena bude skladba Jiřího Pavlici.“

PROGRAM

17. 8. Barocco frizzante / barokní orchestr Collegium Colloredo & hosté/
19. 8. Návrat Antonína Dvořáka – J. Vodička /housle/ a D. Mareček /klavír/
20. 8. Svěcení domu / slavnostní symfonický koncert/
FBM Zlín, laureáti LHAK, Tomáš Netopil – dirigent, Fedor Rudin – dirigent
L. van Beethoven, W. A. Mozart, P. I. Čajkovský
21. 8. Přednáška prof. Cyrila Höschla
Budoucí mistři I. /koncert mladých umělců LHAK/
22. 8. Budoucí mistři II. /koncert mladých umělců LHAK/
23. 8. Operní gala / pěvecká třída A. Plachetky/
24. 8. Budoucí mistři III. & akademický komorní orchestr

Vstupenky a více informací na www.hudebnikromeriz.cz