Pterodaktylové nad Texasem? Zní to neuvěřitelně, svědků však bylo mnoho…

Ilustrační obrázek. Zdroj: www.publicdomainpictures.net

Poslední dinosauři dávno vyhynuli, přesto se čas od času objeví na některém místě naší planety příběh, který nabízí možnost, že někteří z nich snad přežili. Velký počet takových případů se týká jezerních příšer nebo mořských plazů. Ovšem názor, že nad dnešní Severní Amerikou létají plazi z rodu pterodaktylů, je myšlenka neuvěřitelná. Přesto o jejich výskytu přišlo tolik zpráv a svědkové jsou natolik přesvědčiví, že musíme znovu čelit situaci, v níž se dostáváme za hranice nemožného.

Jak to začalo

V prvních dvou měsících roku 1976 napadlo něco ohyzdného několikrát údolí Rio Grande. První si toho povšiml farmář Joe Suarez, který našel několik svých koz roztrhaných na kusy ve své ohradě v Reymondville. Policie kolem nich nenašla žádné stopy a nebyla schopna vysvětlit, jakým způsobem byly kozy zabity. V noci, kdy k útoku došlo, prý probudilo Suareze hrozivé plácání křídel, které se ozývalo nad jeho domem.

O několik dní později seděl Armando Grimaldo na dvorku za domem své tchýně na severu Reymondville a kouřil. Náhle se nad ním objevil tvor, který Armando popsal jako „něco ďábelského“. Pták o rozpětí křídel asi 3 metry, s tuhou černohnědou kůží, dlouhým zobákem opatřeným zuby a červenýma očima. Dokonce Grimalda napadl a začal ho drápy trhat. Když lidé slyšeli Grimaldův křik, vyběhli ven. Dělali rámus, a tak už jen spatřili, jak nějaké zvíře odlétá do noci. Vážně zraněného muže v šoku museli odvézt do místní nemocnice.

Další případy

Většina lidí z Texasu přesto příběhu nevěřila. Ale jak týdny ubíhaly, spatřilo netvora více svědků. Ještě v lednu narazilo něco podivného do obytného přívěsu pana Alverika Guajarda. Když vyšel ven, uviděl tvora, které později popsal jako zvíře s dlouhým zobákem a neopeřenými křídly, které skákalo směrem k němu a vydávalo skřehotavé zvuky. Muž utekl zpátky do přívěsu. Z okna pak viděl tvora vzlétnout a zmizet ve tmě.

Až do února se nic dalšího nepřihodilo. Ale 24. února jeli tři učitelé autem do práce a u San Antonia si všimli, že jim nad hlavou přeletěl ohromný plaz, s rozpětím křídel asi 6 metrů. Kostra zvířete se prý rýsovala pod kůží pokrytými křídly. Učitelé pak studovali encyklopedii a zjistili, že tvor vypadal jako pteranodon, druh létající ještěrky, jež údajně vyhynula před 150 miliony lety. Toho dne ostatně tohoto tvora spatřilo více řidičů. Letěl podle všeho velmi nízko. Navíc podobnou příšeru viděli lesníci kroužit nad stádem dobytka. Když už si příběh začal získávat důvěru lidí, přestal se netvor objevovat.

 Po šesti letech

Šest let jej nikdo nespatřil, teprve v září roku 1982 ho zblízka uviděl řidič sanitky James Thompson. Když jej popisoval zpravodajům místních novin, uvedl, že měl hrubou šedou kůži a neměl na sobě žádné peří.

Měli bychom brát podobné příběhy vážně? Logicky vzato ne, ale kdo pak vysvětlí, proč se taková stvoření objevují? Proč by si něco takového svědkové vůbec vymýšleli? V roce 1977, po první vlně takových zpráv, prohlásila Mezinárodní kryptozoologická společnost, že věří tomu, že tito tvorové mohli přežít. Podle této společnosti je nikdo ve vyšších místech hornaté oblasti Sierra Madre Oriental, která se nachází asi 300 kilometrů od údolí Rio Grande, nemusel objevit. Jde o jednu z nejméně prozkoumaných částí Severní Ameriky.

Dokud však někdo toto zvíře nesetřelí nebo neodchytí, otazníky zůstanou.