Nezaměstnanost v Česku mírně stoupla, mladí lidé ale pracovat nechtějí

Zdroj: Pexels/Mark Stebnicki

ČESKO – Česká republika se dlouhodobě řadí mezi země, kde je velmi nízká míra nezaměstnanosti. Aktuálně sice Úřad práce zaznamenal nárůst míry nezaměstnanosti, jedná se však spíše o sezónní výkyv. Místa, která jsou v Česku neobsazena, jsou často těmi, kde je vyžadována manuální práce. Do ní se však zejména mladším generacím příliš nechce. To pak způsobí problémy především poté, co starší pracovníci odejdou do důchodu. Pak bude velmi obtížné najít za ně náhradu.

Růst nezaměstnanosti? Typický letní jev

Nezaměstnanost v Česku stoupla konkrétně o desetinu procentního bodu a dle dat Úřadu práce se jedná se o první nárůst po čtyřech měsících. V meziročním srovnání nezaměstnanost stoupla o dvě desetiny procentního bodu. Lidí bez práce tedy přibylo, nezaměstnanost se však zvedla velmi mírně. Na úřadech práce je nyní zapsáno na 259 tisíc uchazečů o práci, což je o 9 tisíc více než v červnu. „U nás existuje nejméně 300 tisíc reálně neobsazených pozic. Je to zvláštnost České republiky. Přestože tu je zaměstnaných více než 100 tisíc běženců z Ukrajiny, česká ekonomika funguje pod svým potenciálem,“ shrnul pak Ladislav Minčič, tajemník úřadu Hospodářské komory ČR.

Podle ekonoma Radomíra Jáče  červencová statistika jen potvrzuje, že míra nezaměstnanosti se drží velmi nízko, a to navzdory tomu, že česká ekonomika prošla mírnou recesí. „Samotný nárůst nezaměstnanosti vykázaný za červenec je nejen nižší, než čekal trh, ale je skutečně velmi typický. Je to sezónní jev, kdy v létě firmy méně najímají nové pracovníky, navíc se do evidencí Úřadu práce zapisují mnozí pracovníci ze školství,“ doplnil také.  V evropském srovnání přitom česká nezaměstnanost patří mezi nejnižší. Podle dat Eurostatu se tak Česko společně s Polskem řadí na druhou příčku hned za Maltou. Naopak nejvyšší míra nezaměstnanosti je nyní ve Španělsku. „Je povzbudivé, že se nezaměstnanost v České republice stále drží na velmi nízké úrovni. Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé Evropské unie,“ shrnul pak ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kde schází nejvíce pracovníků?

Jak data úřadů práce ukazují, nejvíce scházejí pracovníci na nekvalifikovaných pozicích, nedostatek je ale i těch s různými odbornými specializacemi. Scházejí tedy lidé ve výrobě, řemeslníci, kuchaři, řidiči. Personální problémy jsou i napříč sezónními pracemi – ve stavebnictví, v cestovním ruchu či zemědělství. Právě v zemědělství pak chce pracovat jen minimum lidí, zaměstnavatelé se tak potýkají s nedostatkem uchazečů na různé manuální práce, chybí např. krmiči, dojiči, ale i traktoristé. Podle analytiků je v tomto případě problémem, že mladí lidé se do manuálních profesí příliš zapojovat nechtějí, a tak je problém příslušná místa obsadit. Ačkoliv v těchto případech často pomáhají cizinci, zaměstnavatelé již nyní upozorňují, že po odchodu stávajících zaměstnanců do důchodu bude velmi komplikované najít za ně náhradu.