Pečují o zraněná srnčata, čápy nebo labutě. Záchranné stanice dostanou finanční podporu od kraje

Mladá labuť
Mladá labuť, Ilustrační foto Pixabay

OLOMOUCKÝ KRAJ – Hejtmanství myslí i na zraněná zvířata, která potřebují pomoc člověka. V Olomouckém kraji působí čtyři záchranné stanice zvířat a také letos dostanou finanční podporu od kraje. Peníze poslouží například na péči o zraněná srnčata, čápy nebo labutě.

Z krajského rozpočtu si záchranné stanice zvířat v Olomouckém kraji mezi sebe rozdělí 300 tisíc korun.„Záchranné stanice si musely dříve o dotační podporu kraje žádat. To už teď neplatí, protože jsme se rozhodli jít opačnou cestou – kraj si u záchranných stanic objednává péči o zraněná zvířata formou služby. Takhle je to jednodušší, přehlednější a efektivnější,“ vysvětlil Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí. V regionu tradičně fungují čtyři záchranné stanice zvířat – Ornis na Přerovsku a dále pobočné spolky Českého svazu ochránců přírody v Rudě nad Moravou, Němčicích nad Hanou a v Rýmařově.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Pro pacienty jezdí i několikrát denně

Na nedostatek práce si záchranné stanice zvířat v Olomouckém kraji rozhodně stěžovat nemůžou. Zvlášť ne letos, kdy dravci stihli hned dvě snůšky mláďat, a tak se v záchranných stanicích často vyskytují například zraněné nebo opuštěné sovy či poštolky.

A s vrcholícím létem se do péče ochránců přírody dostávají také labutě. „Teď nám přibylo několik malých labutí, které jejich rodiče opustili. U nás hezky pookřály, společně chodí k vodě a až povyrostou, čeká je návrat zpátky do přírody,“ ujistila Lidmila Kňourková ze záchranné stanice v Němčicích nad Hanou.

Možná překvapivě nejnákladnější položkou v provozních výdajích každé záchranné stanice není krmení ani veterinární péče, ale doprava zvířat. Pro zraněné živočichy totiž vyjíždí ochránci přírody i několikrát denně.