Olomoucká Pevnost poznání se promění v houbařský ráj

Houby
Ilustrační foto Adam Mráček

OLOMOUC – Pevnost poznání v Olomouci, se o víkendu 9. a 10. září promění v houbařský ráj. Můžete se podívat na houby pod mikroskopem, zkusit vyřešit mykologické šifry, prohlédnout si sušené plodnice nebo si vyrobit klíčenku s plísní.

V sobotu 9. září od 10 do 17 hodin si můžete přinést do mykologické poradny vlastní úlovky. S dotazy se můžete obrátit na Petra Pohanku, který je autorem webu zaměřeného na výskyt hub v okolí Moravského Berouna. Nově se letos v programu objeví také workshopy, ve kterých budete moci sdílet vlastní zkušenosti a postřehy. Workshopy se budou konat pouze v sobotu. „Budeme se např. věnovat tématu houboví dvojníci a bavit se o nejčastěji zaměňovaných houbách a o tom, jak je spolehlivě rozlišit. Také upozorníme na nejrůznější aplikace a jejich důvěryhodnost při poznávání jednotlivých druhů a pobavíme se o zajímavých místech, na kterých mohou houby růst,“ prozradila organizátorka akce Monika Hodulíková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Houby v nadživotní velikosti

Pevnost poznání představí houby nejen očima biologů, ale také fyziků, chemiků i výtvarníků. Zájemci se podívají do rozmanitého světa plísní a dozvědí se zajímavosti o jejich využití ve farmaceutickém, chemickém a potravinářském průmyslu. Také si budete moci vyrobit vlastní originální klíčenku s plísní. Před Pevností poznání vyrostou houby v nadživotní velikosti.

Výstavu obřích hub připravil umělec Jiří Dosoudil, který vystupuje pod jménem Dosy Doss a mimo jiné vy tváří velkoformátové nástěnné malby. Tradiční akce Houby v Pevnosti je zdarma v rámci běžného vstupného do jednotlivých expozic.