Otevřené památky, charitativní běh a autorské čtení. V Šumperku proběhnou Dny evropského dědictví

Pravoslavný chrám svatého Ducha v Šumperku
Pravoslavný chrám svatého Ducha v Šumperku, foto Wikimedia Commons

ŠUMPERK – Od pátku 8. do pondělí 11. září se v rámci Dnů evropského dědictví uskuteční v Šumperku řada zajímavých akcí. Kromě toho, že se zdarma otevřou pro veřejnost památky, v příměstském lese se bude v sobotu konat charitativní běh pro malého Dominika, který trpí vážnou nemocí, a Točák obsadí Střední škola řemesel. Do městské knihovny pak v pondělí přijede šumperský rodák Helmut Kopetzky se svou knihou Byl jsem Sudeťák.

Na procházku městem po stopách historie se můžete vydat v sobotu 9. září. V řadě památek a objektů budou připraveni průvodci s informacemi o historii a architektonickém vývoji. V suterénu radnice bude průvodce od deváté ranní a doprovodí vás až na ochoz radniční věže. V Geschaderově domě si můžete prohlédnout stálou expozici Čarodějnické procesy, průvodce vás zavede také do jinak nepřístupných částí objektu. Otevřeno bude rovněž všech šest šumperských kostelů, již tradičně klášterní kostel Zvěstování Panny Marie a barokní farní kostel svatého Jana Křtitele, kostel svaté Barbory v Jiráskových sadech, evangelický kostel u obchodní akademie, starokatolický kostel u křižovatky ulic Gen. Krátkého a Husitské i pravoslavný chrám svatého Ducha postavený v byzantském slohu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Můžete si projít zákulisí divadla, a to v 10.30 a ve 14.30 hodin, a zajímavé nahlédnutí do nepříliš vzdálené minulosti nabídnou prohlídky dnes již nepoužívaného protiatomového krytu v bývalém žerotínském zámku s komentářem členů zdejší Československé obce legionářské. Prohlídky budou začínat u vchodu do tělocvičny na nádvoří „zámečku“. Zdarma bude otevřeno Vlastivědné muzeum v Šumperku i vikýřovické Muzeum silnic. O den později, v neděli 10. září, můžete zdarma navštívit expozici Čarodějnických procesů, klášterní kostel a také vystoupat na radniční věž.

Sbírejte razítka

V rámci akce se můžete zapojit do soutěže ve sbírání razítek. „Do letáku Dnů evropského dědictví bude možné získat razítko ve vybraných památkách. Po získání osmi z deseti možných otisků razítek půjde soutěžící do Informačního centra Šumperk a po předložení správně vyplněného letáku si přímo na místě vylosuje jednu ze zajímavých cen. Letáky budou k dispozici v jednotlivých památkách nebo v informačním centru,“ vysvětluje pravidla soutěže Antonín Linet z oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice a dodává, že počet cen je omezený.

Běh pro Dominika

V sobotu 9. září se v příměstském lese odehraje charitativní běh pro malého Dominika. Výtěžek závodu nazvaného Běhej s IZS bude věnován na konto pomoci dvouletému chlapci bojujícímu se zákeřnou nemocí. Při této příležitosti budou mít strážníci městské policie nachystaný u památníku sanatorky stánek, ve kterém návštěvníky seznámí se svou technikou, budete si moci vyzkoušet například balistickou vestu či pouta. K vidění budou rovněž uniformy městské policie.

Autorské čtení v knihovně

V pondělí 11. září pořádá Knihovna TGM v rámci Dnů evropského dědictví besedu spojenou s autorským čtením nazvanou Byl jsem Sudeťák. Do stejnojmenné knihy se začte šumperský rodák Helmut Kopetzky, jehož do knihovny doprovodí překladatelka a tlumočnice Bohumila Kučerová. „Helmut Kopetzky se v roce 1946 jako malý chlapec dostal při odsunu Němců do Hesenska. Během své bohaté kariéry pracoval jako reportér, redaktor i jako rozhlasový autor a režisér. Získal četná ocenění, mimo jiné i cenu Axela Eggebrechta za celoživotní dílo. Je také autorem několika knih, v nichž se věnuje hlavně historii. Svou zatím poslední knihu přijede představit do Šumperka – města, v němž se v roce 1940 narodil,“ přibližuje autora ředitelka knihovny Kamila Šeligová. Dějištěm akce bude od 17 hodin velký sál, vstup je zdarma.