Veřejnost si může prohlédnout nový odstav tramvají v Olomouci

Foto DPMO

OLOMOUC – Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) zve veřejnost k prohlídce nového odstavu tramvají, který ulehčí staré vozovně v Koželužské ulici. Novou krytou halu, kde budou stát nepoužívané tramvaje, najdete na Jeremenkově ulici v Olomouci.Areál si můžete prohlédnut v pátek 22. září od 14 do 18 hodin a v sobotu 23. září od 9 do 15 hodin.

Na volné ploše mezi vlakovou a tramvajovou tratí v blízkosti hlavního vlakového nádraží v Olomouci vyrostla nová 105 metrů dlouhá krytá hala, v níž bude místo pro odstavení až 18 nízkopodlažních tramvají. „Tato stavba by měla významně ulehčit přetížené vozovně v ul. Koželužská a také lépe ochránit naše vozidla před poškozením vandaly,“ řekl již dříve předseda představenstva DPMO Jaroslav Michalík. Na místě si budete moci prohlédnout areál odstavů a halu s některými vozy DPMO včetně historické tramvaje 223. Kromě toho bude připravený dopravně zaměřený fotokoutek nebo prodej propagačních předmětů DPMO.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Kam složí hlavu tramvaje?

Problém odstavných kapacit provází olomouckou tramvajovou dopravu po desítky let. Staré depo v Sokolské ulici vzniklo už v roce 1899 při zahájení tramvajového provozu v Olomouci. Později se počítalo se vznikem společného depa pro tramvaje a autobusy, to se ale nikdy neuskutečnilo. V 50. letech proto přibyla odstavná kolej v Sokolské ulici a v roce 1984 odstavné nekryté kolejiště ve stejné ulici. Zvětšování vozového parku si v roce 2013 vynutilo vybudovat noční odstavné stání na smyčce tramvají na konečné v Nové Ulici.

Jak se dostanete k odstavům? 

Nejlepší variantou je dojet tramvají. Všechny tramvaje totiž jedou na zastávku Fibichova, ze které jsou odstavy krásně vidět a jsou opravdu blízko.  Další možností je dojet autobusy číslo 12, 14, 15 ,19, 25, 26 na zastávku Fibichova. V blízkosti odstavů je také několik placených parkovišť, včetně podzemního parkoviště u hlavního nádraží. Vše přehledně uvidíte na mapce, kterou najdete také pod článkem.