Úroda ovoce a zeleniny, moravská vína či podzimní zahradnické trhy. Podzimní Flora Olomouc se blíží

Květiny
Foto Výstaviště Flora Olomouc

OLOMOUC – Výpěstky českých a moravských producentů ovoce a zeleniny doplněné bohatou květinovou výzdobu na začátku října zaplní 4000 čtverečních metrů v největší pavilon A na Výstavišti Flora Olomouc. Od 5. do 8. října se tu totiž koná podzimní etapa Flory Olomouc. Kromě výstavní expozice je přichystán bohatý program pro děti i dospělé.

Podzimní etapa oblíbené mezinárodní výstavy se uskuteční od 5. do 8. října a nese podtitul Společné kořeny, který připomíná letošních 30 let od rozdělení Československa. Ovšem s důrazem na skutečnost, že toto rozdělení nijak nezpřetrhalo jedinečné spojenectví mezi Českou a Slovenskou republikou. 4000 čtverečních metrů výstavní plochy v pavilónu A olomouckého výstaviště zaplní špičkové zemědělské výpěstky od českých a moravských producentů ovoce a zeleniny. Vše doplní bohatá floristická výzdoba. „Autory letošní hlavní expozice jsou uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. V pavilonu A vznikne unikátní prostor – svět plný barev, vůní a světla. Existovat bude pouhé čtyři dny, poté nenávratně zmizí. Všechny tak zveme k návštěvě. Pokud si budete chtít začátkem října udělat jedinečné fotky, nebudete mít v Olomouci a jejím okolí lepší příležitost,“ uvedl Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc. Přijít můžete ve čtvrtek až v sobotu od 9:00 do 18:00 a v neděli od 9:00 do 17:00 hodin.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Prodej zeleniny a ovoce a Zahradnické trhy

Zeleninu i ovoce si budete moci také koupit. Ve foyer pavilonu A budou mít své místo prodejní stánky s výpěstky od tuzemských pěstitelů, kteří se budou podílet na vzniku centrální expozice. Součástí výstavy budou i velké Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků a zahradnických potřeb. Připravené bude i kvalitní občerstvení, dostatek gastrozón a míst k odpočinku.

Další expozice

Nedílnou součástí akce jsou také ochutnávky vína na akci Dny moravských vín, Mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela či expozice Českého zahrádkářského svazu s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou. Velký prostor na výstavě patří festivalu gastronomie a nápojů Olima. Na něm se můžete těšit na tradiční kuchařskou soutěž pro talenty ze středních škol a učilišť a na Moravský cukrářský šampionát – prestižní cukrářskou soutěž za účasti známého cukráře Josefa Maršálka a herečky Terezy Bebarové. Milovníci kvalitní gastronomie si jistě užijí také soutěžní přehlídku Grand Prix ovocných destilátů Flora košt.

Jedním z velkých lákadel výstavy bude v historické oranžerii expozice věnovaná koření a bylinkám. Zaštiťují ji znalci ze spolku pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO. Přímo na místě bude připraven také prodej bylin a koření.

Expozice domácích zvířat pro děti

Velké oblibě se především u menších návštěvníků Flory těší oblíbená venkovní expozice domácích zvířat Babiččin dvoreček. Připravena bude také letos, a to díky spolupráci Výstaviště Flora Olomouc s olomouckou zoo a také s Českým svazem chovatelů – základní organizací Kožušany.

K podzimní výstavě pak neodmyslitelně patří i bohatý doprovodný program, na venkovní scéně Samba naproti sbírkovým skleníkům bude připraveno pásmo přednášek a workshopů s tipy pro pěstitele či s návody na netradiční podzimní vazby a dekorace. Workshopy a přednášky pak doplní hudební vystoupení. Počítat můžete i s kvalitní gastronomií a občerstvením, odpočinkovými zónami, floristickými show či se soutěží žáků základních škol Olomouckého kraje ve vyřezávání a zdobení dýní Dýňodlabání.

Květiny ozdobí tři olomoucké kostely

V souvislosti s podzimní Florou Olomouc pořádá výstaviště od 5. do 15. října akci Rozkvetlé památky – přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v olomouckých památkách. Týmy floristů své umění letos předvedou v trojici olomouckých kostelů, a to v barokním chrámu sv. Michala, gotickém kostele sv. Mořice a pak také v Husově sboru postaveném v neoklasicistním slohu.

Základní rozdělení expozic

 • Pavilon A: Společné kořeny – hlavní expozice
 • Přístavba pavilon A přízemí: Expozice Českého zahrádkářského svazu
 • Přístavba pavilon A patro: Festival gastronomie a nápojů OLIMA
 • Galerie pavilon A: Gastro Olomouc Olima Cup, Moravský cukrářský šampionát, Flora košt
 • Venkovní areál: Zahradnické trhy
 • Pavilon E: Expozice Státního zemědělského intervenčního fondu, Regionální potravina Olomouckého kraje a Klasa
 • Oranžerie: Koření a byliny, PELERO CZ Spolek pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin
 • Pavilon G: Hanácká včela, mezinárodní včelařská výstava
 • Pavilon H: Doprovodné trhy + Expozice Dýňodlabání
 • Terasa pavilonu A: Dny moravských vín
 • Areál Samba: Doprovodný program