Zubařů je nedostatek, pohotovosti zavírají. Kde je situace nejhorší a co plánuje ministerstvo?

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

ČESKO – Pokud jste v poslední době potřebovali najít zubaře, jistě víte, jaký je to v Česku problém. Totéž pak platí i v případě nutnosti návštěvy zubní pohotovosti. Zubařů je jednoduše v Česku málo. Další otázkou je pak zubní péče hrazená z veřejného zdravotního pojištění a ta soukromá – přece jen platby pojišťoven v mnoha případech nedostačují nákladům, a tak se mnozí stomatologové rozhodnou s pojišťovnou vůbec nespolupracovat. Jak kritickou situaci plánuje řešit ministerstvo zdravotnictví?

Když chybí „lidé“

Sehnat v Česku zubaře se mnohdy může jevit prakticky jako nadlidský úkon. Přibližně pětina české populace tedy zubaře tzv. „přes pojišťovnu“ ani nemá. A to navzdory faktu, že s hledáním stomatologa, který přijímá nové pacienty k registraci, mají pomáhat právě i samy pojišťovny. Skrze jejich asistenční službu by tak klientům měl být doporučen zubař, který nové pacienty přijímá, a to v dojezdové vzdálenosti 35 minut od bydliště. Jenže praxe se od teorie docela liší.

Nejvíce lidí na jednoho zubaře je pak ve Středočeském kraji, odkud ale řada pacientů dojíždí do Prahy. Nakonec jsou tedy nejvytíženější zubaři v kraji Ústeckém, kde na jednu zubní ordinaci připadá až 1 800 pacientů. Doporučeným počtem Českou stomatologickou komorou je přitom 1 500. Mnoha ordinacím tedy jednoduše scházejí kapacity. Je tedy otázkou, zda snaha o „nápravu“ ze strany ministerstva zdravotnictví stojící na vyšší úhradě za registraci nových pacientů opravdu situaci nějak progresivně změní.

Úhrady pojišťoven? Nízké!

Stomatologové by každopádně v příštím roce měli dostat „více peněz“ než zdravotníci v jiných specializacích. Celkem by se peníze, které pojišťovny zubařům za jednotlivá vyšetření platí, měly navýšit o 11 %, což je o 5 % více než v jiných oblastech zdravotní péče. Přitom nízké částky vyplácené pojišťovnami za práci jsou také jedním z důvodů, proč lékaři nemají smlouvy s pojišťovnami.

„Je tam o jednotky korun navýšená sazba za první vyšetření pacienta, ale to nikoho finančně nemotivuje,“ uvedl tak v dané souvislosti Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory. Dle zubařů navíc sice ministerstvo přidává peníze za registraci nových pacientů, ale na úkor navýšení úhrad za jednotlivé výkony. To v konečném důsledku může vést ke zdražení péče a také nárůstu lékařů, kteří nepracují na pojišťovnu.

Pohotovosti nestíhají

Vzhledem k nedostatku zubařů pak není divu, že roste také nápor na zubní pohotovosti. Ty totiž mnozí vyhledávají i proto, že nemohou najít stálého lékaře. Problémem pak je, že mnohé stomatologické pohotovosti svůj provoz zkrátily, nebo úplně ukončily. Obvykle je v provozu pouze jedna pohotovost v kraji, výjimkou jsou dle údajů České stomatologické komory kraje Liberecký, Zlínský a také Kraj Vysočina. Tamní obyvatelé v případě potřeby musejí za akutní zubní péči na pohotovost do krajů sousedních. V okresních městech je pak zubní pohotovost – pokud vůbec nějaká funguje – v provozu obvykle jen o víkendech.