Alkohol i cigarety budou v příštích letech zdražovat. Kolik si připlatíme? A dává takové opatření smysl?

ČESKO – Pít alkohol a kouřit, to samozřejmě není nic zdravého. Přesto se lidé těmto neřestem rádi oddávají a také si za ně „ochotně“ připlácejí. Jenže poté, co byl schválen nový konsolidační balíček, se zdá, že nejen kuřáci, ale i příležitostní konzumenti alkoholu budou muset sáhnout ještě hlouběji do svých peněženek. Daně totiž porostou. Co se tabákových výrobků a produktů s obsahem alkoholu týká, poskočí nejen v roce příštím, ale i letech následujících. Otázkou však je, zda nakonec tento krok nebude mít úplně opačný než zamýšlený efekt…

Krok k zamezení přeshraniční nákupní turistice?

Po novém roce se český daňový systém v mnoha ohledech změní. Ovšem co se týká tzv. neřestí, tam se je skutečně „nač těšit“. S tím, jak stoupnou daně na cigarety a alkohol,  samozřejmě porostou i ceny pro koncové zákazníky. Není tedy divu, že vládní krok se již dočkal kritiky ze strany výrobců i dovozců. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je však úsporný balíček vyvážený a nastavuje také předvídatelné daňové prostředí. Jak také uvedl, jde prý o reakci na spotřební daně v okolních zemích, přičemž cílem je schopnost zareagovat na přeshraniční nákupní turistiku, tedy nákup cigaret a alkoholu v okolí státních hranic. To, jaké reálné dopady by v tomto případě mělo mít další zdražení cigaret a alkoholu v Česku, když za hranicemi je obojí již nyní levnější, však Stanjura neosvětlil…

To ti, kdo v oboru podnikají, mají jasněji. Podle výkonného ředitele Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimíra Darebníka tímto krokem vláda docílí jediného, tedy že Česko bude mít od ledna 2024 o 150 euro vyšší spotřební daň než v Německu.

Jak daně porostou?

Vládní koalice navíc plánuje, že růst daní týkajících se cigaret a alkoholu rozhodně příštím rokem neskončí. Spotřební daň z lihu má tedy v příštím roce stoupnout o 10 %, stejně tak i v roce 2025, v roce 2026 je pak plánován růst 5%. Spotřební daň z lihovin se naposledy zvyšovala v r. 2020, výrobci a dovozci před dalším zvyšováním daní ale varují. Daňové zatížení je dle jejich názoru již nyní poměrně vysoké. „Když si spotřebitel koupí půllitrovou lahev 40% alkoholu, tak ta spotřební daň činí 65 Kč, a to ještě není zohledněna DPH,“ uvedl tak Darebník. Podle koalice se ale ke konzumaci alkoholu pojí i riziko vzniku závislosti a někteří členové vlády by si dokonce dokázali představit daň klidně ještě vyšší. To by prý mohlo být zejména pro příslušníky mladších generací odrazující. „Čím víc budeme tyto daně zvyšovat, tím víc budou lidé pít někde v garáži nebo ve sklepě, budou se pohybovat v šedé zóně. To nám bude unikat a daně se budou nakonec vybírat méně,“ kontroval ale Radim Fiala (SPD). Kromě toho mnozí odborníci varují také před rizikem rozšiřování nelegálního a riskantního alkoholu.

Konsolidační balíček zároveň s postupným navyšováním daní počítá také u tabákových výrobků. To v praktické rovině znamená, že krabička cigaret by v roce 2024 mohla zdražit o 8-9 Kč a v letech 2025-2026 o další 4-5 Kč. U nikotinových sáčků a e-cigaret bude směrodatný jejich obsah. V případě e-cigaret by se tedy s každým dalším mililitrem měla cena navýšit o 2,5 Kč. V případě nikotinových sáčků by pak mezi lety 2024-2025 měla cena stoupnout o 40 haléřů za každý gram a v roce 2027 o 50 haléřů za gram.