Ve věku 106 let zemřela manželka vynálezce kontaktních čoček Linda Wichterlová

Linda Wichterlová
Zdroj text i foto: Hana Bartková, kronikářka města Prostějova, zkráceno

PROSTĚJOV, PRAHA – V pátek 24. listopadu 2023 zemřela v Praze ve věku 106 let prostějovská rodačka a vdova po akademiku Otto Wichterlovi (1913–1998), vědci v oboru makromolekulární organické chemie a vynálezci především kontaktních čoček a umělého polyamidového vlákna silon. Sama se nesmazatelně zapsala do historie Prostějova.

Linda Wichterlová byla nejen manželkou vynálezce kontaktních čoček, ale sama byla pozoruhodná osobnost regionu, noblesní a vzdělaná dáma i znalkyně starého Prostějova. Narodila se 18. srpna 1917 na Pernštýnském náměstí číslo 4 v Prostějově jako nejstarší dcera obchodníka a majitele železářství B. Zahradník, Kamila Zahradníka a jeho manželky Květy rozené Krapkové. Vyrůstala v kulturní a intelektuální rodině s mladšími sestrami Květou a Milevou. Hrála na klavír, studovala cizí jazyky. Začala hrát tenis, ale jen rekreačně. V letech 1928–1936 studovala na klasickém státním gymnáziu v Prostějově s výborným prospěchem. Po maturitě začala na přání otce studovat medicínu. Studia dokončila kvůli uzavření vysokých škol až v roce 1952 se specializací na stomatologii. Pracovala potom ve Výzkumném ústavu stomatologickém v Praze.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Její srdeční záležitostí bylo Stražisko, kam jezdila už od dětství a trávila tam celé léto. Nejprve v lokalitě Zátiší a později v letní vilce Wichterlových. Na Stražisku se v roce 1931 seznámila s Ottou Wichterlem, tehdejším juniorským reprezentantem v tenise, tam měli v  v červnu 1938 svatbu, tam v roce 1954 zemřela maminka Květa a 18. srpna 1998 její manžel Otto. Tam také slavila v srpnu 2017 své krásné sté narozeniny, kdy jí přišla popřát doslova celá vesnice. Linda Wichterlová tak každé léto zaměňovala rodinný domek v pražských Střešovicích za tuto oázu klidu a pohody uprostřed přírody. Naposledy zde byla v roce 2018.

Na Prostějov nikdy nezapomněla

Do svého rodného města se ráda vracela ve vzpomínkách. Vzpomínala na návštěvy filmových a divadelních představení, výstav, na nedělní divadelní premiéry, schůzky a diskuse v kavárně Národního domu či na přednášky v Dělnickém domě. Osobně poznala například předsedu Klubu přátel umění a advokáta Cyrila Svozila, hudebního skladatele Vladimíra Ambrose, tanečnici, zpěvačku a herečku Manon Chaufour, divadelního kritika a režiséra Jindřicha Flégla, rodinu Wolkerových, Skálových, Součkových a Škrobalových. Byla jakousi živou kronikou prvorepublikového Prostějova. Do Prostějova ale také jezdila za příbuznými i na různé kulturní akce. Svoje narozeniny pravidelně slavila s rodinou v Národním domě. V letech 2000–2012 byla čestným hostem Mezinárodních sochařských sympozií Hany Wichterlové.

Byla také významnou oporou svému manželovi. Podporovala jeho vědeckou činnost, pomáhala mu například o Vánocích roku 1961 při sestrojení „čočkostroje“ ze stavebnice Merkur a zhotovení prvních kontaktních čoček. Pečovala také o jeho odkaz a dílo. Společně vychovali syny Ivana a Kamila, kteří jsou významnými vědci v oboru chemie.

Linda Wichterlová byla vzácná a kulturně založená žena, která se nesmazatelně zapsala do historie Prostějova.

Čest její památce!