V neděli začíná platit nový jízdní řád Českých drah. Rozsah regionální dopravy se navýší

Ilustrační foto České dráhy

OLOMOUCKÝ KRAJ – České dráhy upozorňují, že v neděli 10. prosince začne na železnici platit nový jízdní řád. V souvislosti s tím začnou jezdit nové spěšné vlaky z Velkých Losin do Olomouce a z Olomouce do Starého Města u Uherského Hradiště. Spěšné vlaky z Olomouce do Jeseníku nabídnou větší kapacitu. V polovině příštího roku bude zároveň dokončena dodávka 27 elektrických jednotek RegioPanter, které začnou jezdit na všech elektrifikovaných tratích v regionu. Nový jízdní řád bude platit do 14. prosince 2024.

Rozsah vlakové dopravy na území Olomouckého kraje zajišťované Českými drahami (ČD) se od nového jízdního řádu mírně navýší. „České dráhy budou v regionu zajišťovat průměrně 476 regionálních vlaků v pracovní dny a 350 regionálních vlaků o víkendech,“ sdělil mluvčí ČD Petr Pošta. V polovině roku 2024 by měla být dokončena obměna elektrického vozového parku, kdy by mělo být dodáno všech 27 nových RegioPanterů druhé generace, které zajistí provoz na všech elektrifikovaných tratích v regionu. RegioPanter druhé generace disponuje 234 místy k sezení, může jezdit rychlostí 160 kilometrů v hodině, je vybaven zabezpečovacím systémem ETCS. Cestujícím nabízí komfortní cestování a služby na úrovni 21. století. Díky rekuperaci je jeho provoz také šetrný k životnímu prostředí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Nové rychlé spojení z Velkých Losin a Šumperka do Olomouce

V pracovní dny začnou jezdit nové spěšné vlaky z Velkých Losin do Olomouce a zpět. Ráno pojedou dva spoje z Velkých Losin do Olomouce, odpoledne pojede vlak v opačném směru z Olomouce do Velkých Losin. Nové spoje by měly zrychlit dopravu z okolí Šumperka do zaměstnání a škol v olomouci. Nové spěšné vlaky budou také jezdit z Olomouce přes Otrokovice do Starého Města u Uherského Hradiště, a to v pracovní dny ve 14:01 a v 16:01 hodin z Olomouce, v opačném směru dojedou do Olomouce v 7:54 a 15:54 hodin.

Posílení kapacity spěšných vlaků ze Zábřeha do Jeseníku

Všechny spěšné vlaky ze Zábřeha na Moravě do Jeseníku budou posíleny o další vůz s kapacitou 80 míst k sezení. Posílením spojů bude zároveň možné přepravit až 18 jízdních kol. Obě tyto změny si na Českých drahách vyžádal Olomoucký kraj.

Oprava Jezernických viaduktů

V průběhu roku 2024 čekejte časté výluky mezi Lipníkem nad Bečvou a Hranicemi. Budou se tu totiž opravovat Jezernické viadukty. Počítá se s tím, že regionální osobní vlaky budou nahrazeny autobusy. Konkrétní a bližší informace budou dostupné v dotčených stanicích i na internetu.

Jiné odjezdy vlaků z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem

Vlaky na této trati budou v obou směrech odjíždět o 2 minuty později. Ranní školní vlak z Hanušovic odjede kvůli přestupům o 10 minut dříve, a to již v 6:45 hodin a do Starého Města pod Sněžníkem dojede v 7:03 hodin.