Nachlazení se prodražuje. Na kolik vás přijde návštěva lékárny? Pětistovka je už často málo

Foto: Rýdlová J.

Břečka, zima a stres spjatý s koncem roku. Téměř na každém rohu narazíte na smrkajícího či pokašlávajícího člověka. Zleva chřipka, zprava kovid. Takže pokud chytíte jen obyčejné klasické nachlazení, můžete mluvit o štěstí. Zpravidla si vystačíte s návštěvou lékárny a klidovým režimem. Pokud jste však v lékárně delší dobu nebyli, budete překvapeni, jakou částku zaplatíte. Doby, kdy jste mohli počítat zhruba stokorunu na jednu položku z lékárny, jsou dávno pryč. Rovněž jako doby, kdy byly běžné léky běžně k dostání.

Horečka

Nachlazení či typická viróza většinou potrápí svou oběť zvýšenou teplotou nebo rovnou horečkou. Vždy je dobré mít po ruce něco, čím můžete příliš vysokou teplotu srazit. Paralen 500 mg 12 tbl. pořídíte nejčastěji za 60 Kč, Ibalgin 400 mg 24 tbl. za 70 Kč, Nurofen 400 mg 24 tbl. za 90 Kč. Uvedené léky působí zároveň také proti bolesti a patří k těm nejlevnějším. Další položky už budou mnohem vyšší. Ceny, které v článku uvádíme, jsou pouze orientační, u různých prodejců se mohou významně lišit.

Rýma

Nachlazení se zpravidla pojí s pořádnou rýmou nebo alespoň ucpaným nosem, tudíž se neobejdete bez kapek do nosu. Jedno balení nosních kapek obsahuje většinou 10 ml přípravku a lze je koupit již v rozmezí 100 až 140 Kč, např. Olynth, Otrivin, Nasivin. Je dobré vědět, že již existují nosní kapky i pro pacienty s citlivou nosní sliznicí.

Šetrně uvolnit ucpaný nos pomohou také hypertonické nosní spreje obsahujícím mořskou vodu. Zde počítejte za balení 30 ml alespoň 120 Kč.

Kašel

Záleží, jaký typ kašle máte. Velmi často se užívá přípravek Stoptussin, který tlumí suchý kašel, zároveň však umožní vykašlávat potřebné hleny. Balení 50 ml stojí 200 Kč. K usnadnění vykašlávání slouží např. přípravek Mukosolvan 100 ml za 170 Kč.

Bolesti v krku

Úlevu od bolesti v krku přinesou zpravidla speciální pastilky. Ty však za posledních několik let zdražily velmi výrazně. Mezi osvědčenou klasiku patří Strepsil, který zabírá i u silných bolestí v krku, protože velmi účinně ničí bakterie, viry i kvasinky. Balení 24 ks však vyjde až na 250 Kč. Přes 200 Kč stojí také Septabene 24 ks. Mezi levnější varianty, které zabírají u méně závažných infekcí, patří Septofort nebo Orofar 24 ks za 170 až 190 Kč.

Mezi další přípravky v boji se zánětem v krku patří spreje a kloktadla. Spreje 30 ml vás vyjdou přibližně mezi 140 až 200 Kč (Stopangin 150 Kč, Orofar 190 Kč). Kloktadlo Tantum Verde 120 ml stojí přibližně 170 Kč.

Podpora imunity

Nachlazení je projevem oslabené imunity, tudíž ji je potřeba posílit. Mezi základ patří céčko, a to nejlépe s postupným uvolňováním. Vitamín C 500 mg 60 ks se pohybuje mezi 190 Kč až 240 Kč. Na hojení sliznic se doporučuje např. Panthenol obsahující kyselinu pantothenovou (vitamín skupiny B). Tento přípravek 100 mg 20 tbl koupíte přibližně za 140 Kč. Přípravky na posílení imunity určené k dlouhodobějšímu užívání se pohybují již v řádech stovek korun. Například Imunit 5PreveMax 80 tbl. stojí 380 Kč, Preventan Clasic 90 tbl. koupíte za 300 Kč či známé echinaceové kapky 100 ml pořídíte za 200 Kč.

Imunitu ovlivňuje také správná skladba střevní mikroflóry. Zde má své místo užívání probiotik. Zejména po léčbě antibiotiky je jejich užívání nutností. Malé balení laktobacilů 30 tbl. stojí zpravidla kolem 200 Kč a velké balení 60 tbl. 350 až 400 Kč.

Pětistovka je často málo

Jestliže si v lékárně koupíte jen to nejnutnější maximum – Paralen, kapky do nosu a pastilky proti bolestem v krku, jste přibližně na 400 Kč. Pokud vás k tomu trápí i kašel, jste alespoň na 500 Kč.

Jestliže se však rozhodnete své tělo podpořit nějakým tím vitamínem navíc, či kúrou na upevnění oslabené imunity, počítejte klidně i s částkou 1 000 Kč. Na druhé straně se blíží Vánoce, takže místo dárků, které mnohdy nevyužijete, si můžete přát něco praktického z lékárny.