Výskyt respiračních onemocnění v Česku roste, chřipka ale nejspíš nad covidem převládne

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

ČESKO – Již před vánočními svátky bylo zřejmé, že výskyt respiračních onemocnění v Česku sílí. Díky volným dnům a dovoleným se však podařilo rozšíření epidemie přibrzdit – a to až do opětovného nástupu do práce a škol. Jak tedy nyní uvádějí data Státního zdravotního ústavu (SZÚ), počty respiračních onemocnění rostou, plošná opatření však prý zatím třeba nejsou. Jaká jsou další epidemická očekávání odborníků?

Co ukazují data?

Data o počtech akutních respiračních infekcí jsou shromažďována každý týden, a to v pětici věkových skupin. Tytéž údaje jsou dostupné také o počtech tzv. chřipkovitých onemocnění. Data jsou následně přepočítána na 100 tisíc obyvatel a vztažena k jednotlivým krajům, hodnotí se i změna trendu (vzestup, pokles).

Ve srovnání s minulým týdnem tedy narostl počet lidí trpících respiračními onemocněními o 6 %, uvádí SZÚ. Přibylo hlavně nakažených chřipkou a covidem-19, přičemž nejvíce nakažených je aktuálně v krajích Jihomoravském, Karlovarském a také na Vysočině. Epidemická situace je ale dle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové na očekávaných hodnotách – a počty nemocných se pohybují pod epidemickým prahem. „Nárůsty nových případů zatím nejsou významné. Nedosáhli jsme nemocnosti jako před Vánoci, ale počty nemocných jsou dále na zvýšené úrovni a mohli bychom mluvit o lokálních ohniscích respiračních onemocnění,“ potvrdil také epidemiolog Jan Kynčl. Žádná plošná opatření tedy nejsou v plánu.

Chřipka vítězí

Ačkoliv odborníci zachycují trend vyššího šíření respiračních onemocnění, situace se zatím nijak dramaticky nejeví, resp. jedná se o poměrně obvyklý vývoj v zimním období. Navíc data ukazují, že převažují záchyty chřipky nad covidem-19, ten se zároveň naštěstí již nevyskytuje s tak závažným průběhem jako v předcházejících letech. K tomu pak přispěla proočkovanost české populace.

I když na výskyt řady původců respiračních onemocnění mají pozitivní vliv také aktuální mrazy, konkrétně chřipku postihují minimálně. Dle Kynčla tedy nyní pokračuje vlna chřipek, jež se vzedmula již před Vánoci, a začíná tak klasické období, jež se může překlopit i v chřipkovou epidemii. „Chřipka nás s vysokou pravděpodobností ani v následujících týdnech neopustí. Nelze ale přesně říci, zda dojde k typické explozivní chřipkové epidemii, nebo nákaza projde volně populací,“ doplnil Kynčl. I nadále se v populaci bude vyskytovat i covid-19, který setrvá přinejmenším do jara. Je také otázkou, jak s nemocností „zahýbe“ jeho nová varianta, pro niž je typická vyšší nakažlivost (naštěstí ale ne těžší průběh). I proto tedy ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) nadále vybízí k očkování. To má v případě chřipky charakter prevence před nákazou a v případě covidu-19 prevence před těžkým průběhem a hospitalizací.