E-systém přihlašování na SŠ zkolaboval. Kdy bude fungovat? A posunou se termíny přihlášek?

Zdroj: Pexels/Tim Gouw

ČESKO – Již včera měl být spuštěn elektronický systém přihlášek na střední školy. K tomu ale nakonec kvůli technické chybě vůbec nedošlo. Šéf CERMATu, který měl přípravu ve své gesci, zatím nemá jasno ani v tom, kdy bude možné elektronické přihlášky podávat. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) nakonec mlží i ohledně toho, zda nefunkčnost systému nějak ovlivní i termín, do kdy přihlášky mají být podány…

Jsme připraveni – nebo ne?

Elektronický systém přihlášek na střední školy vznikl v reakci na události dvou předešlých let. Kvůli zdlouhavému procesu, kdy přijatí žáci museli podávat na školu, kam se rozhodli nastoupit, tzv. zápisové lístky, a neúspěšní uchazeči museli čekat až na to, na kterých školách se místa uvolní, vládl okolo přihlášek a nástupů na SŠ poměrně velký chaos. Ten má eliminovat právě elektronické přihlašování – v e-přihlášce totiž uchazeči jasně určí své preference v pořadí škol, na něž se hlásí. Po přijetí pak budou dle této preference automaticky zapsáni na konkrétní školu, přičemž místa na dalších školách, kam se hlásili, budou také automaticky uvolněna. Benefitem elektronického systému pak má být také možnost vše vyplnit v počítači a využít také předvyplněných údajů na základě identity občana. Tolik teorie. Praxe však zatím selhává.

Společnost CERMAT, která má celý systém na starost, jeho plánované včerejší spuštění odložila. Při posledních testech v něm totiž dle ředitele CERMATu, Miroslava Krejčího, nalezla funkční problém při nahrávání příloh. Problém se sice podařilo odstranit, vedení CERMATu se ale kvůli bezpečnosti systému rozhodlo pro kompletní opětovné testování. „Prověříme znovu celý systém na bezpečnost. Jakmile to proběhne, zpřístupníme ho veřejnosti. Přesný termín zatím nevíme, protože musíme oslovit externí subjekty, které budou testy dělat, a bude záležet na jejich kapacitách. Doufáme, že systém bude během pátku spuštěn,“ shrnul tak včera dopoledne Krejčí. Ten také uvedl, že se nepočítá s tím, že by se kvůli nefunkčnosti systému měl termín pro podávání přihlášek prodlužovat – je totiž možné stále je podávat v papírové formě.

Důsledky?

Jak ovšem naznačila následná tisková konference ministerstva školství, v podstatě nikdo nic přesně neví. A ministr Bek zároveň zatím neplánuje z celé situace vyvozovat jakékoliv důsledky. Přitom ještě na podzim loňského tvrdil, že se žádných problémů neobává a je přesvědčen o tom, že technická stránka věci bude adekvátně zvládnuta. Resort školství zároveň s blížícím se termínem spuštění celého systému opakovaně ubezpečoval, že zátěžové testy proběhly bez obtíží.

„Tohle není ani první a ani poslední informační systém, jehož ostré spuštění je buď zpožděno, nebo provázeno technickými komplikacemi. Nejdůležitější je, aby byl systém spuštěn co nejdřív a v bezpečné formě,“ uvedl v dané souvislosti Bek. Také vyzval ředitele CERMATu, aby předložil analýzu příčin vzniku potíží. Teprve poté se bude zabývat možností nějakých personálních dopadů. „Nedošlo k ohrožení žádných dat a ani komfortu a věřím tomu, že problém bude rychle odstraněn,“ dodal také.

A co dál?

Žáci mají od včerejška možnost podávat na střední školy až tři přihlášky – a to nejpozději do 20. ledna. Kdy přesně bude zpřístupněn elektronický systém, nikdo neví. Krejčí i Bek nekonkrétně hovořili o pátečním podvečeru, Krejčí však následně také uvedl, že prodleva může trvat i několik dní. Navzdory původním výrokům Krejčího o neposunování deadlinu podávání přihlášek pak ministr školství připustil, že by se termín nakonec v důsledku nastalého kolapsu systému prodloužit mohl – a jednat by se na toto téma mělo již v pondělí. Bek také požádal uchazeče a jejich rodiče o trpělivost a nakonec uzavřel, že o spuštění celého systému bude jeho resort samozřejmě informovat.