Daň na cigarety a tabákové výrobky jde vzhůru. Dopady do rozpočtu a na zdraví? Nejspíš žádné

Zdroj: Pexels/Irina Iriser

ČESKO – Počínaje 1. únorem se zvýšila sazba spotřební daně z tabákových výrobků. Konkrétně v případě cigaret, doutníků a tabáku ke kouření o 10 %, v případě zahřívaného tabáku o 15 %. Nově se začnou danit také nikotinové sáčky a náplně do e-cigarety, spotřební daň se vztáhne také na samotné elektronické cigarety. Opatření jsou součástí vládního konsolidačního balíčku a dle tabákových společností zdraží krabičku cigaret cca o 8 Kč. Vláda si sice slibuje vyšší výběr daní, odborníci jsou však spíše skeptičtí. Totéž platí i v rovině snižování zdravotních dopadů kouření.

Co vyšší zdanění přinese?

Daňová zátěž se bude u zmiňovaných produktů zvyšovat postupně. Do roku 2024 o cca 3 Kč, od roku 2025 a dál o 4 a o 5 Kč. Nově přibyde také již zmiňované zdanění náplní do e-cigaret a také nikotinových sáčků. Trafiky mohou ale ještě čtvrt roku doprodávat zásoby se starým kolkem a prodávat tak zásoby i za původní ceny. Tato „ochranná lhůta“ (či „přechodné období“) pak v případě náplní do e-cigaret a nikotinových sáčků bude platit až do konce září a novou daň a cenu musí odrážet od 1. října. Již letos si ministerstvo financí od těchto opatření slibuje zvýšení výběru daní o cca 2 miliardy. Státní zdravotní ústav zase opatření považuje za pozitivní krok směrem k omezování počtů kuřáků. „Je to krok správným směrem, i když to zvýšení je poměrně ohleduplné vůči uživatelům,“ uvedla tak Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ. Odborníci ale tento názor ministerstva financí nezastávají. Stejně tak se neztotožňují s tím, že by zvýšení daně kuřáky od kouření odradilo.

„Je to čistá loterie. Počet klasických kuřáků v čase klesá, roste počet těch uživatelů alternativ. Tím, že náplně do e-cigaret a nikotinové sáčky zdaněny nebyly, lze čekat nějaký dodatečný výběr, ale data ukazují, že odnaučit kuřáka od kouření je těžké. A když někdo skončí, spíše přejde z klasických cigaret na ty elektronické. Takže ten výběr daní asi bude spíše stejný,“ shrnul daňový expert Martin Diviš. Opomenout nelze ani fakt, že řada lidí již nyní nakupuje cigarety v Polsku, kde je jedna krabička řádově o cca 18-20 Kč levnější.

Při dalším nárůstu cen v Česku tak lze spíše čekat, že se k nákupům v Polsku uchýlí ještě více lidí. Takže výběr daní nakonec s dost vysokou pravděpodobností neporoste tak, jak si ministerstvo myslí. „Na spotřební dani spíš stát může nakonec tratit. Od roku 2020 výběr spotřební daně z cigaret klesá, postupně klesl ze 60 miliard na 54 miliard. Většinou se navíc nevybralo to, co ministerstvo financí očekávalo. Určitě pak uslyšíme argument, že když se nevybraly daně, ušetřili jsme jinde – třeba ve zdravotnictví. Do jaké míry je to ale pravda, to nespočítáme – nákupy v zahraničí totiž mohou ukázat, že ta spotřeba bude nakonec úplně stejná,“ objasnil také Diviš.

Reálné dopady?

Ačkoliv ministerstvo financí a Státní zdravotní ústav tedy ve zvýšení zdanění tabákových výrobků spatřují jasná pozitiva, realita pravděpodobně bude poněkud jiná. V prvé řadě již nyní prodejci pozorují, že kuřáci Česku začínají šetřit – a řada z těch, kteří žijí v česko-polském pohraničí, již nakupuje cigarety právě v Polsku. Předpokládají také, že zájem o nákupy cigaret v Polsku po zvýšení cen v Česku ještě vzroste.  Přesto je ale dle SZÚ ještě prostor k dalším regulacím, konkrétně např. v podobě zákazů reklam na tabákové výrobky či omezování jejich prodejních míst. Již nyní přitom prodejci v kamenných obchodech nesmí nabízet různé slevové poukázky, akce 2+1 zdarma či dárky k nákupu.