Chystá se další ročník Klášterních hudebních slavností. Přiblíží české hudební skladatele

Výzdoba stropu kaple v Lipkách u Rýmařova

ŠUMPERK – Letos se uskuteční už 18. ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti, inspiruje se malebnou krásou české krajiny mottem „Z českých luhů a hájů“. Dramaturgie festivalu divákům přiblíží české hudební skladatele v čele s Bedřichem Smetanou. Celkem 21 koncertů se uskuteční od června do září v srdci Jeseníků.

V Roce české hudby se také Klášterky připojí k oslavám výročí českých hudebních velikánů. Dvěstě let od narození Bedřicha Smetany připomenou uvedením jeho cyklu Má vlast hned ve čtyřech (!) různých provedeních:

  • Na úvod festivalu zazní v Šumperku na historické nástroje v podání souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla,
  • v Jeseníku ji zahrají na dva klavíry čeští špičkoví klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera,
  • v Karlově Studánce předvedou Mou vlast (její části) na dvě harfy Jana Boušková a Minja Stojanovič,
  • festival uzavře skladba inspirovaná Mou vlastí „Her Country“ skladatelky Nikol Bókové v podání souboru Baborák Ensemble.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Čeští hudební velikáni

Výročí Leoše Janáčka (1854 – 1904) připomene německý vokální soubor Ensemble Amarcord a Afflatus Quintet programem inspirovaným moravskou lidovou hudbou a věnovaným právě Janáčkovi. Slovenské Moyzesovo kvarteto do programu vybere díla Antonína Dvořáka (úmrtí 1904). Odkazu skladatele Františka Ignáce Antonína Tůmy (1704 – 1774), českého skladatele působícího na dvoře matky Marie Terezie, bude věnován koncert ve Šternberku. České téma bude zohledňovat také večer k připomenutí 100 let od narození Jiřího Šlitra na zámku ve Velkých Losinách. „Letos chceme uctít české hudební velikány a poukázat na obrovskou škálu české interpretační rozmanitosti,“ vysvětluje ředitel Roman Janků.

Významný malíř severní Moravy a Slezska

Druhým tématem, kterému se bude festival v roce 2024 věnovat, je 250 let od úmrtí významného malíře severní Moravy a Slezska Jana Kryštofa Handkeho (1694 – 1774). Handke se podílel na výzdobě mnoha církevních, ale i světských staveb na Moravě, v Čechách i v Polsku. Jeho výročí bylo impulsem k rozšíření festivalu do Kaple v Lipkách u Rýmařova a především do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. V obou stavbách se Handke významně podílel na výzdobě. Jeho odkaz připomenou v rámci festivalu přednášky o životě a díle a také komentované prohlídky šternberského kláštera s Handkeho výzdobou.

Uměleckým patronem festivalu pro rok 2024 je hornista Radek Baborák. Letos se připravuje novinka: na vytipované koncerty organizátoři zajistí autobusovou dopravu na koncert a zpět.

Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Je největší a jediný svého druhu, který se v dané lokalitě v období letních měsíců koná. Výrazem uznání a podpory projektu je záštita ministra kultury v roce 2023, a také dlouhodobá záštita hejtmana Olomouckého kraje. Více o festivalu se dozvíte ZDE.