V Šumperku vzpomenou na výročí sebeupálení Jana Zajíce. Odhalí jeho nový pomník

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově, foto Wiki Commons licence CC BY-SA 4.0

ŠUMPERK – V Šumperku vzpomínají na oběť studenta zdejší průmyslovky Jana Zajíce. V únoru tomu bude už 55 let, co se v Praze sebeupálil na protest proti začínající normalizaci. Vrcholem vzpomínkových akcí bude pietní akt u šumperské průmyslovky v pátek 23. února od 10 hodin.

Před 55 lety se Jan Zajíc, rodák z Vítkova a student šumperské střední průmyslové školy, obětoval upálením jako následovník Jana Palacha (25. února 1969 v Praze). V Šumperku vzpomínají na zápalnou oběť mladého studenta. Při této příležitosti připravili výstavu ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, dále proběhne vzpomínkový večer s přednáškou v městské knihovně a vrcholem vzpomínkových akcí bude pietní akt u šumperské průmyslovky, na kterém bude odhalen jeho nový pomník.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Výstava a přednáška

Vlastivědné muzeum v Šumperku připravilo výstavu „Jan Zajíc (1950-1969)“, která byla zahájena už 6. února. Na výstavě naleznete osobní předměty a dokumenty se vztahem k jeho osobnosti. Výstava potrvá do 17. března. Dále se můžete zúčastnit vzpomínkového večera s přednáškou „Pozdravujte kluky, řeku a les – Jan Zajíc, pochodeň č. 2“, který se koná ve čtvrtek 22. února v 18 hodin v Městské knihovně T. G. Masaryka Šumperk. Součástí programu bude i krátký dokument a setkání s Blankou Pálkovou, která se jako dětská psycholožka setkala s dívkou, jež měla Palacha a Zajíce následovat. Přednášet bude František Vrba, dokumentarista Paměti národa.

Odhalení pomníku

Vrcholem vzpomínkových akcí bude pietní akt u VOŠ a SPŠ Šumperk v pátek 23. února od 10 hodin. Zde bude také odhalena Lavička Jana Zajíce, kterou na návrh studentů šumperské průmyslovky zhotovili studenti střední školy řemesel v Šumperku. „Jsme moc rádi, že studenti cítí sounáležitost se Šumperkem a s historií, která tady probíhala,“ řekl pro Český rozhlas Olomouc starosta Šumperka Miroslav Adámek. Lavička bude umístěná přímo před budovou průmyslovky u pamětní desky s bustou Jana Zajíce.

Grafickou podobu plakátu dali studenti oboru Grafický design na VOŠ a SPŠ Šumperk