Za držení HHC tisícové pokuty i vězení. Nepříliš efektivní regulace má látku zakázat od března, plošně

Zdroj: Pexels/ Kindel Media

ČESKO – O HHC, tedy synteticky vyráběném kanabinoidu, se v poslední době mluví hojně. Především proto, že se různými potravinami s HHC – od medvídků po sušenky – předávkovaly řady dětí. Vláda se rozhodla zasáhnout, ovšem její řešení všechny koaliční partnery (a vlastně ani zástupce opozice) příliš nenadchlo.

Není jiné řešení?

Desítky dětí na jednotkách intenzivní péče – to je bilance posledních týdnů vzhledem k předávkování HHC obsaženým v různých pochutinách a cukrovinkách. Produkty totiž byly k dispozici v podstatě volně a bez jakéhokoliv omezení – např. v automatech. I když vláda pracuje na novele zákona o návykových látkách, ta by měla vstoupit v platnost až od příštího roku, i proto bylo třeba rychlejší řešení. Na tom, nakolik je vhodné, však shoda nepanuje. HHC má totiž pravděpodobně již od počátku března zamířit na seznam dočasně zakázaných látek (společně s dalšími dvěma psychoaktivními látkami). „Pokud je tu obrovské riziko poškození zdraví dětí a nezletilých, jiná možnost řešení není. Nejsem z tohoto řešení šťastný, ale zatím na jiné nikdo nepřišel,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). S tím ale např. Piráti a někteří zástupci ANO nesouhlasí.

V čem je problém?

„Zákaz těch látek řešením není, vidíme navíc ve Francii, že jakmile nějakou látku zakážeme, okamžitě se objeví její syntetické deriváty, na které se zákaz nevztahuje,“ vysvětil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). I proto tedy Piráti za podpory národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila prosazovali jinou cestu, a tedy vydání rozhodnutí obecné povahy, na jehož základě by z prodeje musely být staženy výhradně potraviny s HHC, nikoliv však jiné produkty. V čem je rozdíl? Při zákazu, k němuž přistoupila vláda, je kriminalizováno užití HHC zcela bez výjimky. Trestný má být tedy nejen prodej, ale i držení látek pro svou spotřebu. I při zachycení menšího množství látky by tak držiteli mohla hrozit pokuta až 15 tisíc, při větším množství i vězení. Stíhání by pak mohla dle Vobořila zastavit až abolice.

Vzhledem k tomu, že zákaz HHC má skončit s rokem 2025, kdy má vstoupit v platnost novela zákona o návykových látkách, vládní představitelé tvrdí, že tím bude vše vyřešeno. HHC má totiž novela regulovat podobně jako tabák či alkohol. Jenže jak upozorňují Piráti, tato novela vůbec o kategorii potravin s psychoaktivními látkami nepojednává, takže vlastně neřeší vůbec nic. I proto by dle Pirátů opatření dočasné povahy bylo mnohem vhodnější – nejenže by potraviny s HHC okamžitě zmizely z regálů, ale zároveň by nevznikalo právní vakuum pro HHC jako takové. To přitom bude (paradoxně) nejspíše dle zmiňované novely legalizováno.

Co dál?

Jak se k celé problematice nakonec vládní představitelé postaví, je otázkou. „Pro zákaz HHC nastal čas, ale je pravdou, že utváří právní vakuum. I když zákaz má být jen dočasný, i po něm je třeba situaci řešit, což ale připravovaná novela nedělá. Hlavní problém je, že zákon vůbec nepočítá s tím, že bvy HHC mohlo být v potravinách. Jelikož se jedná o syntetický kanabinoid, za pár měsíců tu navíc bude jiný derivát. Tak je otázkou, jak to stát bude dál řešit,“ uzavřel Kamal Farhan (ANO), člen výboru pro zdravotnictví.