PROSTĚJOV – Přestože užívání kratomu může zejména školákům a studentům způsobit vážné problémy, jeho prodej je dosud legální. Prostějovský náměstek primátora se proto obrací na obchodníky ve městě a žádá je, aby prodej této látky s účinky podobnými tvrdým drogám neumožňovali.
Ve školských zařízeních v Prostějově se nenachází žádný automat, kde by si školáci a studenti mohli zakoupit kratom. V soukromých objektech město ale nemůže nařídit odstranění takových automatů. Přestože náměstek prostějovského primátora Miloš Sklenka absolvoval řadu jednání s nájemci prodejen ve městě a prosil je o ukončení prodeje kratomu, stále se objevují místa, kde je možné tuto nebezpečnou látku zakoupit. Proto Miloš Sklenka opět žádá obchodníky o ukončení smluv s prodejci kratomu. „Je to nesmírně důležité odstranit tuto nebezpečnou látku z dosahu zejména dětí,“ žádá prostějovský náměstek primátora. „Berme prosím ohled na ty nejzranitelnější a nepřipusťme, aby byla tato škodlivá látka tak lehce dosažitelná,“ apeluje přitom na morální zodpovědnost prodejců.
Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Co je kratom
Kratom je psychoaktivní látka, která má narkotické vlastnosti, které kombinují psychostimulační účinky a účinky podobné opiátům. V malé dávce má kratom stimulující účinky, uživatel zpravidla pociťuje zvýšený nárůst energie a euforie, zvýšená dávka má pak sedativní účinky. Kratom je v České republice sice legální, nicméně zejména pro děti a mladistvé je i malá dávka škodlivá. „Souhrnem narkotických účinků a závislostního potenciálu lze kratom řadit mezi látky podobné kokainu, pervitinu, morfiu a heroinu, tedy tzv. tvrdým drogám,“ přibližuje nebezpečí užívání kratomu Milan Kocík z Policie ČR. Podle současné právní úpravy je u nás kratom dosud zcela legální a jeho prodej není nijak upraven.