Zachránili řidiče z hořícího auta. Teď se pyšní titulem Gentleman silnic

Josef Faltýnek a Jaroslav Hetmánek, všechny fotky Policie ČR

ŠUMPERSKO – Josef Faltýnek a Jaroslav Hetmánek loni v listopadu vytáhli staršího muže z hořícího auta na dálnici D35 kousek před Mohelnicí. V pondělí 26. února si převzali ocenění Gentleman silnic.

Byl čtvrtek 23. listopadu krátce před pátou hodinou odpoledne. Josef Faltýnek jel po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici. Kousek před Mohelnicí si všiml, že je na silnici nějaký problém. „Viděl jsem výstražná světla aut přede mnou. Najednou se objevil kouř a plameny,“ popisuje nepříjemnou situaci Josef Faltýnek. To, co viděl, bylo hořící auto. „Při projíždění kolem jsem nahlédl dovnitř a uviděl sedící osobu. Nechal jsem své auto v bezpečné vzdálenosti a utíkal zpět. Zarazilo mě, že ostatní řidiči pokračovali dál, jako kdyby se nic nedělo. Zastavil tam jediný další člověk,“ dodává. Tím člověkem byl Jaroslav Hetmánek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Řidič v šoku nechtěl opustit svoje hořící auto

Oba muži se ihned vydali člověku v hořícím autě na pomoc. Za volantem seděl starší muž, který odmítal vozidlo opustit. „Pán vůbec nespolupracoval. Pravděpodobně byl v šoku. Křečovitě se držel volantu. Snažili jsme se mu vysvětlit, že musí okamžitě pryč. On jen argumentoval tím, že přece není možné, aby jeho auto hořelo, když bylo nedávno v servisu,“ vysvětluje Josef Faltýnek. Společnými silami se mužům podařilo vytáhnout řidiče ven a dostat ho ke svodidlům, dostatečně daleko od nebezpečí. Za několik minut si řidiče převzali olomoučtí záchranáři.

Gentlemani silnic

V pondělí 26. února si Josef Faltýnek a Jaroslav Hetmánek převzali v Šumperku z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR ocenění Gentleman silnic. „Oba zachránci se shodli na tom, že muž v hořícím automobilu byl zřetelně vidět, přesto ho spousta řidičů pouze objela a nijak nezasáhla. I to je důkazem, že lidé v takových situacích reagují různě. Vykročit z komfortní zóny ale není zdaleka samozřejmé. Oba ocenění ale věděli přesně, že je potřeba zasáhnout, a to také udělali. Naplňují tak bezezbytku cíl našeho projektu – totiž motivovat ostatní účastníky silničního provozu k tomu, aby se v obdobných situacích zachovali stejně a pomohli,“ řekl při této příležitosti Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.